Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması: Zor Dönem Geride Kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde TİM 31. Olağan Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, enflasyonda zor dönemin geride kaldığını söyledi.
Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması: Zor Dönem Geride Kaldı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde bir konuşma gerçekleştirdi. İhracatçıları Türk ekonomisinin yurtdışındaki sancaktarları olarak gördüğünü belirten Erdoğan, 2002 yılında bir haftada yapılan ihracatın, artık bir günde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracatın Türk ekonomisinin lokomotifi olduğunu ve Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak en kestirme yol olduğunu ifade etti.

2023 yılında 48 ilde, ilk 1000 ihracatçı firma arasına girebilecek düzeyde ihracat yapan firmaların bulunduğunu belirten Erdoğan dış ticaret açığınıni yıllık bazda yüzde 47,8 oranında düştüğünü anımsattı. Mayıs ayında 24,1 milyar dolarlık ihracatla tarihin en yüksek mayıs ayı ihracat değerine ulaşıldığını sözlerine ekledi.

İhracatçılara verilen desteğin artarak devam ettiğini, Hazine Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın ihracatçıların finansal durumlarını geliştirmek için çeşitli formüller üzerinde çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdiklerini ve bu düzenlemenin Pazartesi gününden itibaren geçerli olacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

‘Önceliğimiz Ülkeyi Hayat Pahalılığından Kurtarmak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Önceliklerinin bu ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan kurtarmak olduğunu belirterek, “Enflasyonu düşürmek için politikaları uyum içinde yürütüyoruz. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyorum. Artık programın sonuçlarını daha net görebileceğimiz dezenflasyon sürecine giriyoruz.” diye konuştu.

Büyüme tarafında da oranların olumlu seyrettiğini belirten Erdoğan, “Deprem felaketine rağmen yüzde 4.5’lik büyüme kaydettik. Milli gelirimiz cari fiyatlarla ilk kez 1 trilyon doları aştı. Türkiye ekonomisi dünyada 17. satın alma gücünde 11. sırada yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.