Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Dikkat Çeken İfade: Dünya Bizi Şaşkınlıkla Takip Ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri töreninde Türkiye’nin teknoloji ve bilim alanındaki çalışmalarına vurgu yaptı. İşte detaylar;
Erdoğan’dan Dikkat Çeken İfade: Dünya Bizi Şaşkınlıkla Takip Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri töreninde açıklamalarda bulunarak Türkiye’nin bilim alanında yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Erdoğan, bilim insanlarını çığır açıcı çalışmalarından dolayı tebrik ederek başlayan konuşmasında bugüne kadar TÜBA GEBİP ödülü kazanan bilim insanı sayısının 610’a ulaştığını belirtti.

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi rehberliğinde gerçekleştirdiği çalışmalarla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine adım adım yaklaştığını, siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğine samimiyetle inandıklarını aktardı. Katma değerli üretimin güçlü büyümenin ve sürdürülebilir refahın yolunun bilim ekosisteminin canlılığından geçtiğini ifade etti.

TÜBA ve TÜBİTAK’ın yürüttükleri takdire şayan çalışmalarla Türkiye’nin bilim ve teknoloji altyapısına önemli katkılar yapan kurumlar olduğunu sözlerine ekledi.

Milli araştırma kurumu TÜBİTAK’ın bilim ve teknoloji alanında dünyanın değerli bir aktörü olarak pek çok başarılı çalışmaya imza attığını, sadece 2022 yılında TÜBİTAK eliyle 174 üniversitenin 3734 araştırma-geliştirme projesine 1,5 milyar liradan fazla destek verildiğini anımsattı. Bu projelerde ortalama 10 bin araştırmacı ve 12 bin bursiyerin görev aldığını kaydetti.

“Her Konuyu İstismar Etmekte Sınır Tanımıyor”

Erdoğan, “Sizlerin de yakından izlediği gibi ülkemizde bir kesim arkasına önüne bakmadan her konuyu istismar etmekte sınır tanımıyor.” dedi ve bunlardan birinin de beyin göçü meselesi olduğunu paylaştı. Öncelikle genç beyinlerin kendilerini geliştirmek için yurt dışına çıkmasına karşı olmadıklarını, tam tersine desteklediklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Günümüzde Çin’in başarısının en büyük sebeplerinden birinin yurt dışına okumaya giden gençlerin orada kazandıkları tecrübelerle ülkelerine yaptıkları katkı olduğunu belirten Erdoğan, TÜBİTAK aracılığı ile bu doğrultuda önemli adımlar attıklarını aktardı.

Türkiye’yi dünyanın her yerindeki bilim insanları için cazibe merkezi yapmayı hedeflediklerini, bu amaçla ihdas ettikleri programlarla geri dönen araştırmacılarla ekosistemi güçlendirerek beyin göçünü tersine çevirdiklerini ifade etti.

“Dünya Başarılarımızı Manşetlerine Taşıyor”

TB2 ile başladıkları yolculukta şimdi Kızılelma’ya geldiklerini belirten Erdoğan, dünyanın Türkiye’nin insansız hava araçlarındaki başarılarını manşetlere taşıdığını, Türkiye’yi şaşkınlıkla takip ettiğini söyleyerek “Demek ki bu millet yapar mı yapar.” ifadelerini kullandı.

Havada ATAK’ı, Tayfur’u, karada Piri Reis’i işaret etti ve savunma sanayiindeki topyekün değişimin anlamının önümüzdeki dönemde daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın