Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan BAE’ye Kıyak: Birçok Üründen Vergi Alınmayacak

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla Birleşik Arap Emirlikleri menşeli bazı tarım ve sanayi ürünü vergi istisnası kapsamına alındı.
Erdoğan’dan BAE’ye Kıyak: Birçok Üründen Vergi Alınmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında bir hayli yoğun kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararına göre Birleşik Arap Emirliği’nden (BAE) gelen bazı tarım ve sanayi ürünlerinden, belli miktara kadar ithalat vergi alınmayacağı bildirildi.

Açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 1567 sayılı Kanunun 1’inci, 474 sayılı Kanunun 25’inci, 3283 sayılı Kanunun 16’ıncı, 22’inci ve 55’inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 7449 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Buna göre tavuk, tavuk yumurtası, yaş ve kuru sebzeler, kuru baklagiller, hurma, hububat, patates unu, ezmesi, tozları, malt, yer fıstığı, ekim amacıyla kullanılan tohum, meyve ve sporlar, soya yağı, palm yağı, Hindistan cevizi yağı, hayvansal, bitkisel veya mikrobiyal katı ve sıvı yağlar, kakao içermeyen şeker mamulleri, makarnalar, gevrek ekmek, zencefilli ekmek ve benzerleri, tatlı bisküviler, reçeller ve dondurmada gümrük vergileri sıfırlandı.

BAE menşeli tarife kontenjanı uygulanacak sanayi ürünleri ise alçak yoğunluk polietilen ve yüksek yoğunluk polietilen olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın