Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’dan BAE’ye Kıyak: Birçok Üründen Vergi Alınmayacak

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla Birleşik Arap Emirlikleri menşeli bazı tarım ve sanayi ürünü vergi istisnası kapsamına alındı.
Erdoğan’dan BAE’ye Kıyak: Birçok Üründen Vergi Alınmayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında bir hayli yoğun kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararına göre Birleşik Arap Emirliği’nden (BAE) gelen bazı tarım ve sanayi ürünlerinden, belli miktara kadar ithalat vergi alınmayacağı bildirildi.

Açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 1567 sayılı Kanunun 1’inci, 474 sayılı Kanunun 25’inci, 3283 sayılı Kanunun 16’ıncı, 22’inci ve 55’inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 7449 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Buna göre tavuk, tavuk yumurtası, yaş ve kuru sebzeler, kuru baklagiller, hurma, hububat, patates unu, ezmesi, tozları, malt, yer fıstığı, ekim amacıyla kullanılan tohum, meyve ve sporlar, soya yağı, palm yağı, Hindistan cevizi yağı, hayvansal, bitkisel veya mikrobiyal katı ve sıvı yağlar, kakao içermeyen şeker mamulleri, makarnalar, gevrek ekmek, zencefilli ekmek ve benzerleri, tatlı bisküviler, reçeller ve dondurmada gümrük vergileri sıfırlandı.

BAE menşeli tarife kontenjanı uygulanacak sanayi ürünleri ise alçak yoğunluk polietilen ve yüksek yoğunluk polietilen olarak açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu