Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Azerbaycan Dönüşü Enflasyon ve Anayasa Açıklaması

İlham Aliyev ile bir araya gelerek temasta bulunan Erdoğan, ziyaretin dönüşünde gazetecilerle bir araya geldi. İş te detaylar;
Erdoğan’dan Azerbaycan Dönüşü Enflasyon ve Anayasa Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü uçakta gazeteciler ile bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Azerbaycan Başbakanı İlham Aliyev ile Iğdır – Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı’nın temelini attıklarını söyleyen Erdoğan, toplamda 80 bin 150 metrelik hattın günlük 2 milyon metreküpe ulaşmasını  hedeflediklerini açıkladı.

Nahçıvan ziyaretinin enerji, ulaşım ve toplu konut alanlarında imzalanan üç anlaşmayla taçlandığını, Aliyev ile birçok hususu ele aldıkların paylaştı. Azerbaycan’a olan desteği Birleşmiş Milletlerde güçlü şekilde vurguladığını anımsattı ve Azerbaycan – Ermenistan sürecinde ilerleme sağlanmasının bölgesel normalleşmeye büyük ivme kazandıracağını aktardı.

Erdoğan, F-16 konusundaki en büyük sıkıntılardan birinin de ABD’li senatör Bob Menendez’in Türkiye aleyhine faaliyetleri olduğunu ifade etti. ABD ile temasların sürdüğünün altını çizdi ve bu sayede süreci hızlandırma fırsatının olabileceğini dile getirdi.

Enflasyon Açıklaması

Yetkililerin enflasyonla mücadele konusunda yoğun bir takvimi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, enflasyonun dizginlenmesi ve kalıcı olarak tek haneye düşmesi için açıklanan Orta Vadeli Program’ın kilometre taşlarını oluşturduğunu paylaştı.

Fiyat istikrarının sağlanması için parasal sıkılaşma ve kredi sıkılaşması tedbirlerinin ekonomi yönetimi tarafından hayata geçirildiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Üretimi ve yatırımı teşvik ederek enflasyonla mücadeleye güç aktaracaklarını vurgulayan Erdoğan, bu süreçte vatandaşı enflasyonu ezdirmemek için alınan tedbirlerin ve atılan adımların devam edeceğini ifade etti.

Kalkınma Yolu Projesi

Kalkınma Yolu Projesi’ne değinen Cumhurbaşkanı, bunun tamamen Basra Körfezi ülkeleri, Irak ve Türkiye’yi kapsadığını dile getirdi. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed’in bu konuda oldukça kararlı olduğunu, 60 günde projenin tamamlanması için teklif yaptığını söyledi.

Bu projenin özellikle bu coğrafyaya çöreklenmiş tüm karanlık odakları yok edeceğini ve kalkınma aydınlığını ilk adımı olacağını kaydetti.

İsrail ile Enerji Konusu

Türkiye’nin İsrail ile birçok alanda iş birliği yaptığının altını çizen Erdoğan, özellikle Avrupa’nın sürdürülebilir enerji kaynağı arayışında olduğunu belirtti. İsrail’in kaynaklarının Avrupa’ya taşınması konusunda arayışta olduğunu ve bu konu hakkında görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Diğer taraftan sondaj çalışmaları hususunda da iş birliği fırsatları olduğunu açıkladı ve en kısa sürede İsrail ile yapılacak görüşmelerde ayrıntıları netleştireceklerini duyurdu.

Erdoğan’dan Anayasa Açıklaması

Türkiye’nin darbe anayasası ayıbından kurtulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, Türk milletinin çağın şartlarına uygun, sivil, özgürlükçü, dili ve bütünlüğü ile milleti kucaklayan anayasayı hak ettiğini paylaştı.

Mevcut anayasanın Türkiye Yüzyılı’na yakışmadığının altını çizdi ve hedeflerinin tüm vatandaşların “benim anayasam” diyebileceği bir anayasa koymak olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın