Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Azerbaycan ile Enerji Ortaklığını Duyurdu

Azeri mevkidaşı Aliyev ile ortak basın açıklaması düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında stratejik ortaklık planını duyurdu.
Erdoğan Azerbaycan ile Enerji Ortaklığını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki askeri operasyonunun ardından Nahçıvan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştükten sonra kameraların karşısına geçti.

Aliyev ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde ortak basın açıklaması düzenleyen Erdoğan, konuşmasında iki ülke arasındaki dostluk bağına dikkat çekerek şöyle ifadede bulundu:

“Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır. Tek millet iki devlet şiarı çerçevesinde ilişkilerimizi ve iş birliklerimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Azeri mevkidaşı Aliyev ile imzaladığı Şuşa Beyannamesi’ne atıf yapan Erdoğan, “İlişkilerimizin müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır” dedi.

Iğdır Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin Türkiye-Azerbaycan arasında enerji alanındaki ortaklığının daha çok derinleştireceğini ve Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kars-Nahçıvan Demir Yolu Projesi ile birlikte toplu konut ve elektrik enerjisine dair de anlaşmaların bugün imzalandığını söyleyen Erdoğan, “Böylece ulaştırma, lojistik ve enerji alanlarındaki ilişkilerimizi geliştirme irademizi tekrar ortaya koyduk” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.