Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Yeni Anayasa Yapılana Kadar Mücadeleye Devam

Mevcut anayasanın değişmesi gerektiği görüşünü yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son çıkışında sivil anayasa hedefini gerçekleştirmede ısrarcı olduğunu duyurdu.
Erdoğan: Yeni Anayasa Yapılana Kadar Mücadeleye Devam
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni Anayasa Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce de dile getirdiği sivil anayasa teklifi üzerine açıklamalarda bulundu. 12 Eylül 1980 tarihinde yaşanan askeri darbenin yıl dönümüne atıf yapan Erdoğan, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine şahit olduğunu söyleyerek, “Bir sağdan bir soldan mantığıyla 50 kişinin idam edildiği, velhasıl neredeyse her hanenin yaşanan acılardan nasibini aldığı o günler hafızalarımızdan asla silinmedi, silinmeyecek” dedi.

1982 Anayasası’nın darbe ürünü olduğunu savunarak, kendi iktidarı dönemi dahil revize edilse de metnin temelinin değişmediği çıkarımında bulunan Erdoğan, “Her ne kadar 1987’den itibaren 23 kez değiştirilmiş, hatta 2017’de tarihi bir yönetim sistemi değişikliğine gidilmiş olsa da elimizdeki metin hala bir darbe anayasasıdır” diye konuştu.

“Milletimizi hak ettiği anayasaya kavuşturma idealimizden kopmadık” diyerek, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı şöyle konuştu:

“Biz bu amaçla yaklaşık 10 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir yeni anayasa çalışması başlattık. Daha önceki anayasa değişikliklerine göre en geniş siyasi katılımlı bu çalışma, muhalefet partilerinin tabiri caizse yan çizmesiyle akim kaldı. Buna rağmen ülkemizi yeni, sivil, demokratik, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasaya kavuşturma hedefimizden vazgeçmedik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş yapılırken anayasayı yeniden yazma teklifimiz yine muhalefetin uzlaşmaz tavrı sebebiyle maalesef hayata geçemedi. Yine de milletimize verdiğimiz sözün takipçisi olmayı sürdürdük.”

1960’dan Beri Anayasa Darbe Yönetimi Tarafından Şekillendi

Türkiye’nin anayasa geçmişinin 200 yılı bulduğunu söyleyen Erdoğan, 27 Mayıs 1960 tarihinden itibaren anayasanın darbe yönetimlerince şekillendirildiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasanın darbe ikliminde gerçekleştirilmiş bir referandumla kabul edilmiş olması, gerisindeki sorunlu fotoğrafı değiştirmiyor. Türkiye gibi 2000 yıllık devlet geleneğine, coğrafyasındaki bin yıllık hakimiyete, ilk asrına ulaşan Cumhuriyet tecrübesine, 73 yıllık demokrasi birikimine sahip bir ülke çok daha iyi bir anayasayı ziyadesiyle hak ediyor” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.