Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Vurguladı: Hedefimiz Tam Bağımsız Savunma Sanayii

Erdoğan TCG Anadolu Gemisi’nin Teslim Töre’ninde konuşarak savunma sanayii bütçesini 75 milyar dolara çıkardıklarını açıkladı. İşte detaylar;
Erdoğan Vurguladı: Hedefimiz Tam Bağımsız Savunma Sanayii
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, mutlu ve gururlu olduklarını söyledi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisinin kahraman orduya hayırlı olmasını diledi.

TCG Anadolu’nun dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi olduğunu, milli uçak gemisini üretme yolunda büyük bir adım attıklarını açıkladı. Hedeflerinin tam bağımsız savunma sanayi olduğunu ifade etti.

Bu gemiyi Türkiye Yüzyılı’nda bölgesinde lider ve dünyada söz sahibi ülke konumunu perçinleyecek bir sembol olarak gördüklerini paylaştı. Geminin gerektiğinde dünyanın her köşesinde askeri ve insani operasyon yürütebilmeye imkan sağlayacak özelliklere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

TCG Anadolu’nun en büyük ve en ağır helikopterlerle İHA’ların iniş kalkış yapabileceği, kendi alanında dünyanın ilk savaş gemisi olduğunu dile getirdi.

“Çözümlere Öncülük Eden Bir Ülke”

Erdoğan, TCG Anadolu sayesinde Türkiye’nin dünyada ilklerden olan, oyun değiştiren teknolojilere, sistemlere ve çözümlere öncülük eden bir ülke hale geleceğini vurguladı. Yaklaşım 36 ayda eş zamanlı olarak 3 minin özel tersanede inşa edilerek Deniz Kuvvetlerine tesliminin hedeflenmesinin, dünyada örneği olmayan bir proje olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Fırkateynlerin üzerlerine yerleştirilecek olan silah ve sensör sistemlerinin tümünün yerli ve milli imkanlarla geliştirildiğini belirtti.

Savunma sanayii bütçesini 75 milyar dolara yükselttiklerini, bu genişlemenin firma sayısından ihracata her alanda yeni atılımları beraberinde getireceğini aktardı. Türkiye’de 64 olan savunma sanayii projesinin sayısının 750’yi, 56 olan savunma sanayii firmasının sayısının 2 bin 700’ü bulduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.