Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Reisi’den 30 Milyar Dolar Ticaret Hedefi

Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7'nci Toplantısı sonrasında Erdoğan ve Reisi ortak basın açıklaması düzenledi. Toplantı detayları haberde;
Erdoğan ve Reisi’den 30 Milyar Dolar Ticaret Hedefi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran’a giderek resmi ziyaretlerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney ile görüştü.

Erdoğan’ın ziyaretinde, Türkiye ile İran arasında karşılıklı mutabakat zaptları imzalandı.

Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 7’nci Toplantısı sonrasında Erdoğan ve Reisi ortak basın toplantısı düzenleyerek iki ülke arasındaki iş birliği ve yatırımlardan bahsetti.

Hedef 30 Milyar Dolar!

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Erdoğan’ın ziyaretinin dönüm noktası olacağını söyleyerek, iki ülkenin ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirme konusunda iradelerini ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye ve İran’ın ticari hacminin potansiyeline göre çok daha düşük seviyede olduğunu ifade ederek, iki ülkenin 30 milyar dolarlık hedefinin olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu hedef kapsamında mevcut ticaret hacminin üç katına çıkacağını söyleyen Reisi, doğalgaz ihracatına ilişkin anlaşmanın süresinin de uzatılmasının konuşulduğunu bildirdi. Doğalgaz anlaşmasının ticaret hacmini artıracağının altını çizdi.

“Türkiye ve İran İlişkileri Bölgenin Güvenliğine Katkı Sağlayacaktır”

İki ülke arasında yatırım konularının yanı sıra güvenlik ve istihbarat ilişkilerinin de konuşulduğunu söyleyen Reisi;

“Özellikle sınır bölgelerinin güvenliği ele aldığımız konulardan biri oldu. Terörizmle, uyuşturucuyla ve organize suçlarla ilgili konular konuşuldu. Türkiye ve İran, bölgenin iki güçlü ülkesi, onların ilişkileri bölgenin güvenliğine katkı sağlayacaktır” dedi.

Reisi, ülke güvenliğini tehdit eden terörist gruplarla ilgili şöyle konuştu:

“Terör örgütleri ülkeler için farklılık gösteriyor ama her kim sınırlarımız veya ülkelerimiz için tehlike oluşturuyorsa bunlar teröristtir. Batı gibi biz terörist ayrımı yapmıyoruz. Hangi başlık altında olursa olsun, teröristlerin güvenliği tehlikeye atmasına izin verilmemelidir.”

Suriye’nin Toprak Bütünlüğü Korunmalı

Suriye konusuna da değinen Reisi, her iki tarafın da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladığını ifade etti.

Reisi; “İki ülke arasındaki iyi ilişkiler, bölgenin iki güçlü ülkesidir ve bu iki ülkenin iş birliği bölgenin güvenliğinin artmasını sağlayacaktır. Bugün görüşmelerde bu konuları da ele aldık. Konuyla ilgili irademizi ortaya koyduk” dedi.

“30 Milyar Dolar Hedefinde 7,5 Milyar Doları Yakaladık”

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleştirilen toplantının iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağına inandığını ifade etti.

İran’ın komşularıyla ilişkilerini geliştirilmesi vizyonunu çok değerli bulduğunu söyleyerek siyasi, askeri, ticari ve kültürel alanlarda etraflıca görüşmeler sağlandığını aktardı.

Reisi gibi Erdoğan da 30 milyar dolarlık ticari hacim hedefini işaret ederek, pandemi sebebiyle yüksek seviyede bir gerileme yaşandığına değindi.

“Şu an itibarıyla 7,5 milyar doları yakaladık. İnanıyorum ki iki ülkenin kararlı yürüyüşüyle biz 30 milyar dolara yine ulaşacağız” diyerek savunma sanayiinde atılacak adımlarla bu sürecin hız kazanacağını söyledi.

Ek olarak hem petrol hem de doğal gaz alanında adımların atılacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; “Türkiye olarak bildiğiniz gibi özellikle savunma sanayiinde son yıllarda ciddi bir sıçramamız mevcut. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum” dedi.

“Terör Örgütlerini NATO Sözleşmesinin İçerisine Soktuk”

Terörle mücadeleye değinen Erdoğan, yürütülen çalışmaların büyük bir önem arz ettiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin sözlerine atıf yaparak PJAK, PKK, PYD, YPG, FETÖ terör örgütlerinin her iki ülke için de sorun teşkil ettiğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi biz bunları artık NATO sözleşmesinin içerisine de soktuk. Çünkü bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçıran baş belalarıdır. Bunlarla dayanışma içerisinde bir mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor.”

“Astana Sürecini Ayağa Kaldırma Durumu Olacaktır”

Erdoğan, Tahran’da Putin’le gerçekleştireceği ikili görüşmeye de değindi.

Astana üçlüsü olarak Türkiye-Rusya-İran’ın bir araya geldiğinde yaşanan gelişmelerin son halinin masaya yatırılacağını söyledi. Erdoğan’ın ifadesi şöyle:

“Astana sürecinin yeniden bir değerlendirme, yeniden Astana sürecini şöyle ayağa kaldırma durumu olacaktır. Tüm bakan arkadaşlarıma ben de çok çok teşekkür ediyorum. Aralarındaki mutabakatı, aralarındaki dayanışmayı devam ettirmelerini özellikle kendilerinden rica ediyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.