Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Putin Soçi’de Buluştu: İş Birliği Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Detaylar haberde...
Erdoğan ve Putin Soçi’de Buluştu: İş Birliği Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önceden duyurulduğu üzere Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin ile Soçi’de yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. İki lider görüşmenin basına açık bölümünde önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarda iki ülke arasındaki iş birliğinin önemi öne çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülke heyetinin daha önce Türkiye’de yaptığı görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek sözlerine başladı.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek enerjide gerek Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar ki bütün bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli” ifadelerini kullandı.

‘Akkuyu Konusu Önem Arz Ediyor’

Akkuyu konusunun iki ülke açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilgili olarak da etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

Putin: Türkiye’ye Minnet Duyulmalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise açıklamasında Birleşmiş Milletler ve Türkiye sayesinde tahıl sevkiyatının başladığını hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’daki tüketicilerin Türkiye’ye minnettar olması gerektiğini kaydeden Putin, “Tahıl sevkiyatı Türkiye ve BM sayesinde başladı. Rus gıda ürünleri Rus gübresi dünyaya açılmış oldu. Gelişmiş olan ülkeler için hassas bir mesele. Bütün bu ülkeler aldığımız bu kararları benimsiyorlar.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.