Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan ve Putin Soçi’de Buluştu: İş Birliği Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Detaylar haberde...
Erdoğan ve Putin Soçi’de Buluştu: İş Birliği Vurgusu
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önceden duyurulduğu üzere Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin ile Soçi’de yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. İki lider görüşmenin basına açık bölümünde önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarda iki ülke arasındaki iş birliğinin önemi öne çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülke heyetinin daha önce Türkiye’de yaptığı görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek sözlerine başladı.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek enerjide gerek Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar ki bütün bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli” ifadelerini kullandı.

‘Akkuyu Konusu Önem Arz Ediyor’

Akkuyu konusunun iki ülke açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilgili olarak da etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

Putin: Türkiye’ye Minnet Duyulmalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise açıklamasında Birleşmiş Milletler ve Türkiye sayesinde tahıl sevkiyatının başladığını hatırlattı.

Avrupa’daki tüketicilerin Türkiye’ye minnettar olması gerektiğini kaydeden Putin, “Tahıl sevkiyatı Türkiye ve BM sayesinde başladı. Rus gıda ürünleri Rus gübresi dünyaya açılmış oldu. Gelişmiş olan ülkeler için hassas bir mesele. Bütün bu ülkeler aldığımız bu kararları benimsiyorlar.” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu