Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Miçotakis Hamas Konusunda Ters Düştü

Erdoğan ve Miçotakis düzenledikleri ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Toplantıdaki Hamas detayı dikkat çekti.
Erdoğan ve Miçotakis Hamas Konusunda Ters Düştü
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanlığı Küllüyesi’nde bir araya geldi. Basın toplantısı düzenleyen ikilinin gündeminde ekonomik ilişkiler, terör ve Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler yer aldı.

Erdoğan, Yunanistan ile terörle mücadele konusunda anlayış birliğinin giderek güçlendiğini, FETÖ, PKK gibi terör örgütleri ile mücadele hakkında Miçotakis ile görüştüklerini belirtti.

Gazze’de yaşanan soykırım başta olmak üzere bölgesel gelişmeler konusunda fikir teatisinde bulunduklarını, İsrail’in masum sivillerin son sığınağı olan Refah’ı acımasız şekilde hedef almaya devam ettiğini söyledi.

Hamas Gerginliği

Basın toplantısında Miçotakis’in Hamas’tan terör örgütü olarak bahsetmesi üzerine Erdoğan söz olarak bunu kabul etmediğini, Hamas’ın ülkesinin topraklarını koruyan bir direniş örgütü olduğunu vurguladı. Miçotakis ise bu ifadelerin üzerine “Burada görüşlerimiz ayrı düşüyor ama Filistin’de tarafların bir an önce barış sağlamasını istiyoruz.” dedi.

Ekonomik Ortaklık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile 2023’te 6 milyar dolar olarak gerçekleşen ikili ticareti 10 milyar dolara çıkarma hedefiyle çalıştıklarını, Ortak İş Konseyi kurulmasın ilişkin anlaşmanın çabalara büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan ile görüş ayrılıklarına rağmen diyalog kanallarını açık tutarak olumlu gündeme odaklandıklarını vurgulayan Erdoğan, Yunanistan ile terör örgütleriyle mücadele anlayışının giderek güçlendiğini söyledi.

Miçotakis’ten AB Açıklaması

Yunanistan Başbakanı, Avrupa kararları ışığında Türkiye’nin Avrupa fonlarından faydalanabilmesi için çalıştıklarını, var olan zorluklara rağmen Türkiye’nin Avrupa Birliği ortaklık sürecine destek vermeyi sürdürdüklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın