Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Vahdettin Köşkü’nde S-400 Teslimatı ve ABD Yatırımları Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde önemli açıklamalarda bulunduğu bir görüşme gerçekleştirdi.
Erdoğan Vahdettin Köşkü’nde S-400 Teslimatı ve ABD Yatırımları Hakkında Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önceki günlerde başlayan S-400 teslimatı konusu gündemi meşgul ederken, güçlü hava savunma sistemi hakkındaki her detay merak ediliyor. Teslimatın ilk gününde Ankara’ya uçakla inen bir grup malzemenin ardından teslimatın devam ettiği açıklanmıştı.

S-400 için Türkiye’ye nasıl bir yaptırım uygulanacağı merak edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri, yazarlar ve bazı akademisyenlerle Vahdettin Köşkü’nde bir buluşma gerçekleştirerek bazı önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, ekonomik yaptırımları AB ülkelerinin elindeki en büyük silah olarak değerlendirdi. Türkiye’nin şuanda 15,7 olan enflasyon rakamına değindi.

Erdoğan Ekonomik Yaptırımları AB Ülkelerinin Elindeki Silah Olarak DeğerlendirdiTürkiye’nin mevcut enflasyon rakamını bu yıl sonuna kadar tek haneli rakamlara düşürmeyi amaçladıklarını aktaran Erdoğan, bu hedefin gerçekleşmesi halinde faiz oranlarında da düşüşe gidilmesi hedefinin gerçekleşeceğini bildirdi. Ardından da enflasyon rakamının kendiliğinden düşeceğini iddia etti.

Belirlenen hedefler kapsamında çalışmalar yürütüleceğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin aynı anda hem F-35 hem de S-400 gibi savunma sistemine sahip olmasından duyduğu mutluluğu aktardı. S-400’ün bir hava savunma sistemi olup bunun yanında F-35’in taarruz silahı olduğunu belirttiği açıklamasında, Türkiye’nin 9 ortak ülkeden biri olup aynı zamanda üretime katıldığını hatırlattı.

Türkiye’nin ödemelerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdiğini açıklayan Erdoğan, şuana kadar F-35 İÇİN 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapıldığını açıkladı.

F-35 için 1 Milyar 400 Milyon Dolar Ödeme Yapıldığını AçıkladıBaşkan Donald Trump konusuna da değinen Erdoğan, Osaka’da yaptıkları görüşmede Trump’ın düşüncelerini açık bir şekilde ifade ettiğini açıkladı. F-35 konusunda olumsuz bir gelişme yaşanmamasını temenni eden Erdoğan, Trump’tan aldığı izlenimler ışığında yaptırımlar konusunda da bazı açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Burada CAATSA konusuna dikkat çeken Erdoğan, CAATSA’ya 2017 yılında Başkan Trump’ın imza attığını hatırlatarak, Türkiye’nin bununla alakalı projelerinin önde olduğunu vurguladı. CAATSA’nın kapsamı içinde Türkiye’nin bulunmadığını belirterek, koyulan hedeflere yönelik adımların istikrarlı bir şekilde devam edeceğini açıkladı.

Gazeteciler Erdoğan’a önümüzdeki günlerde Amerikan hükümetinden bir heyetin Türkiye’ye ziyarette bulunacağı, o heyetle görüşme gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği ve Suriye’deki güvenli bölgeler konusuyla alakalı bazı sorular yöneltti.

Önümüzdeki Günlerde Amerikan Hükümeti Türkiye'yi Ziyaret EdecekBu sorular üzerine Savunma Bakanı’nın Amerikan Savunma Bakan Vekili ile görüşme gerçekleştirdiğini açıklayan Erdoğan, bu görüşme sonunda Türkiye’ye bir heyet gönderilmesi kararı alındığını ve muhataplarla görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Bolton İbrahim Bey ile ABD Başkanı Donald Trump ile de bir görüşmenin önümüzdeki günlerde söz konusu olabileceğinin haberini veren Erdoğan, bu görüşmelerle bazı tespitlerin yapılacağını bildirdi.

Diğer taraftan geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden TCMB Başkan değişikliği konusunda önceki günlerde açıklama kaydeden Erdoğan, Merkez Bankası’nın beklenen rolü yerine getirmediğini ve talimatlara uymayan başkanı değiştirdiklerini belirtmişti. Ayrıca 31 Mart’taki yerel seçimlerin ardından belediye işçilerinin görevine son verilmesini sert bir dille eleştirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.