Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Ülkemizin Menfaatlerini Her Alanda Savunacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu'nda, önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…
Erdoğan: Ülkemizin Menfaatlerini Her Alanda Savunacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda yaptığı konuşmada, geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle forumu iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. 53 binden fazla insanın hayatını kaybettiği felaketin yaralarının hızlıca sarıldığını dile getirdi.

Bu süreçte dost ve kardeş ülkelerden gelen maddi ve manevi desteğe dikkat çeken Erdoğan, “Dünyanın neresinde olursa olsun acımızı yürekten paylaşan dayanışma ve desteklerini esirgemeyen dostlarımıza bir kez daha ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Turizmin başkenti olan Antalya’nın forum ile birlikte küresel diplomasinin kalbinin attığı merkezlerden biri haline geldiğini, katılımcı sayısının yüksek olmasının da bu tespitin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini ifade etti.

3 gün sürecek olan foruma 4 bine yakın katılımcının geleceğini ve forumun temasının “Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak” olarak belirlendiğini aktardı.

Gelir Adaletsizliği Katlanarak Artıyor

Ülkeler arasında gelir adaletsizliğinin katlanarak arttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşların eskisinden çok daha kanlı ve yıkıcı geçtiğini, sömürgeciliğin devam ettiğini 21. yüzyılın beklentilerin tam aksine buhranlar çağına dönüştüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin coğrafi konum, beşeri ve kültürel bağlar ile beynelmilel ilişkiler itibarıyla krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu aktardı. Birçok ülkenin 5-10 yılda yüzleştiği terör tehdidi ile Türkiye’nin 40 yıldır mücadele ettiğine dikkat çekti.

Bunların yanında düzensiz göç meselesinde 12 yıldır ciddi baskı altında olduğumuzu kaydeden Erdoğan, bu gibi olumsuz etkilerin çok sayıda olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin hiçbir olayı uzaktan seyretme ve görmezden gelme lüksü olmadığını belirterek, “Hakikati konuşanların seslerinin kısıldığı günümüzde böyle bir misyonun zorluklarının şüphesiz farkındayız. Ama buna rağmen acı da olsa, birileri için rahatsız edici de olsa, gerçekleri dillendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Jeopolitik riskleri yönetmek için her zamankinden daha aktif, çok yönlü, dikkatli ve soğukkanlı bir politika izlediklerin, girişimci, insanı ve diplomasiyi öne çıkaran dış politikanın temelinde kadim değerlerimizle çıkarların uyumlu birlikteliğinin olduğunu dile getirdi.

“Prensiplerimizden taviz vermeden, ülkemizin menfaatlerini her alanda güçlü bir şekilde savunmanın gayretindeyiz.” diyen Erdoğan, içeride güçlü olmadan dışarıda güçlü olunamayacağını, sahada varlık göstermeden masada kazanım elde edilemeyeceğini iyi bildiklerini sözlerine ekledi.

Ekonomimizi Yılda Ortalama Yüzde 5,5 Büyüttük

Türkiye ekonomisini yılda ortalama yüzde 5,5 oranında büyüttüklerini, milli geliri 238 milyar dolardan, 5 kat artışla 1 trilyon 118 milyar dolara yükselttiklerini, satın alma paritesinde milli gelir sıralamasında dünyada 11’inci sıraya çıkarttıklarını açıkladı.

İhracatı 36 milyar dolardan 256 milyar dolara, turizm gelirlerimizi 13 milyar dolardan 54,5 milyar dolara yükselttiklerini ve en stratejik alanlardan biri olan savunma sanayiinde yerli ve milli üretimin payını yüzde 20’den yüzde 80’e yükselttiklerini söyledi.

5’inci nesil savaş uçağımız KAAN’ın ilk uçuşunun geçen hafta gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin artık bu alanda farklı bir lige yükseldiğini aktardı.

Dünyanın En Geniş Diplomasi Ağına Sahip 3. Ülkesiyiz

“Dünyanın en geniş diplomasi ağına sahip üçüncü ülkesiyiz. Böylece ülkemizi her alanda yakından takip edilen; sözü, duruşu ve tavrı dikkate alınan, krizlerin ve çatışmaların çözümünde anahtar rol üstlenen bir konuma getirmeyi başardık.” diyen Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları hakkında da konuştu.

7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşanan katliamları üzülerek izlediklerini, bugüne kadar çoğu çocuk ve kadın 30 bin Gazzelinin şehit edildiğini, 70 binden fazla Filistinlinin yaralandığını ve 1,9 milyon insanın evlerinden zorla göç ettirildiğini söyledi.

Uluslararası toplumun, Filistin halkına olan borcunu, ancak Filistin devletinin kurulmasıyla ödeyebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Liderlerle Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda ayrıca Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbankulu Berdimuhamedov ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir araya geldi.

Türkiye’nin Bulgaristan ile karayoluyla LNG ihracatı, tecrübe paylaşımı ve yenilenebilir enerji alanlarında iş birliğine hazır olduğunu, bu ülke ile özellikle savunma sanayii ve enerji alanlarında iş birliğinin artırılması ve diğer alanlarda da ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ile görüşmesine ilişkin olarak ise tüm alanlarda iki ülkeye de kazandıracak karşılıklı adımların artarak sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine ulaştırılması için gayretlerin artırılması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.