Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Ukrayna’daki Toplu Mezar Konusuna BM Açıklık Getirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşı hakkında detaylı açıklama yaparak, tek arzularının barış olduğunu söyledi.
Erdoğan: Ukrayna’daki Toplu Mezar Konusuna BM Açıklık Getirecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu için gittiği New York’ta, ABD’nin PBS kanalının konuğu oldu. Gündeme dair soruları yanıtlayan Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce son bulmasını istediklerini belirtti.

Tahıl koridoru konusunda çok çaba sarf ettiklerini, Rusya’daki ürünlerin de dünyaya açılması için uğraştıklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında, yanlış hesap yaptığının farkında olup olmadığı şeklinde yöneltilen soruya, “Hiçbir lider attığı adımdan sonra, ben yanlış yaptım demez. Bunu görmek lazım. Tabii bunu söylerken aynı şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım.” cevabını verdi.

Şu anda 5 milyon Ukraynalının mülteci konumuna geldiğini ve hiçbir liderin buna dayanamayacağını söyledi. Bir liderin bunu anlatmasının kolay olmadığını belirten Erdoğan, yine de hiçbir liderin böyle konularda kolay kolay pişmanlık duymadığını sözlerine ekledi.

İşgallerinin Hiçbirisinin Bir Gerekçesi Olamaz

Savaş ortamında işgallerin sebep ve sonuç ilişkisini ancak Rusya ve Ukrayna liderlerinin anlatabileceğini ifade eden Erdoğan, işgallerin hiçbirisinin gerekçesinin olamayacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ancak Putin ve Zelenski’nin ele aldığı gerekçelerin değerlendirilmesinin, her iki tarafın dinlenmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Bu nedenle de bir araya getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Toplu Mezar Konusuna BM Cevap Vermeli

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde Rus birliklerin elinde olan İzium’un kontrolünü yeniden sağlamıştı. Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin çekildiği bölgede toplu mezar bulunduğunu açıklamıştı.

ABD medyasına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konu hakkında yöneltilen soruya en ideal cevabın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

BM’nin yaptığı çalışmalar sonrasında bu durumu Rus birliklerinin yaptığının kanıtlanması halinde, Putin’in bununla ilgili gerekli tavrını koyacağını dile getirdi.

Konuşmasına “Biz şu anda bu iki ülkenin savaşında, Sayın Putin’le de Sayın Zelenskiy’le de etraflıca görüşmeler yapıyoruz. Biz eğer bir neticeye varacaksak, bir liderin tarafında olmakla değil, her iki liderle de görüşmeleri yaparak neticeye varmanın gayreti içerisinde olmamız lazım.” sözleriyle devam etti.

Sadece Ukrayna’da değil Rus tarafında da çok insanın öldüğünü söyleyen Erdoğan, Türkiye olarak bir an önce hem rehine hem tahıl krizini çözmek için uğraştıklarını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.