Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Geri Aldığı İzium’da Toplu Mezar Bulduğunu Açıkladı

Ukrayna kuvvetleri, Rusya ile savaşmayı sürdürüyor. Savunma Bakanlığından bir kasabada toplu mezar bulunduğu açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
Ukrayna Geri Aldığı İzium’da Toplu Mezar Bulduğunu Açıkladı
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı Şubat ayından bu yana sürüyor ve bölgede şiddetli çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Son dönemde Ukrayna ordusu, Rusya’nın ele geçirdiği yerleri geri almak adına karşı saldırıya geçmiş durumda.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, kuzeydoğuda bulunan İzium kasabasında, 440 cesedin olduğu bir toplu mezar bulunduğunu açıkladı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ortaya çıkarılanları görmeleri için sitenin gösterileceğini söyledi. Zelenski, “Dünyanın gerçekte neler olduğunu ve Rus işgalinin neye yol açtığını bilmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Cesetlerin Büyük Çoğunluğu Sivil

Ukrayna Stratejik İletişim Merkezi, İzium’da bulunan bazı mezarların taze olduğunu ve orada gömülü cesetlerin çoğunlukla sivil olduğunu söyledi.

Nisan ayında yoğun Rus topçu saldırılarına maruz kalan İzium, Harkov ve Donetsk bölgeleri arasındaki sınırın yakınında bulunan şehir, beş aylık işgal süresince işgalci ordu için önemli bir merkez haline geldi.

Ukrayna kuvvetleri geçtiğimiz günlerde şehrin kontrolünü geri alarak Rusya’nın doğudaki askeri saldırısına stratejik bir darbe vurmuştu.

Bakanlık tarafından yayınlanan fotoğraflarda, Izium yakınlarındaki ormanlık bir alandaki höyüklerde çok sayıda haç ve orman zeminine kazılmış daha büyük bir çukur görüldü. Zelenski, Rusya’nın oradaki ve çok sayıda cesedin bulunduğu diğer şehirlerdeki ölümlerden sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Harkov bölgesi baş polis müfettişi Serhii Bolvinov, 440 mezar hakkında şu ana kadar yapılan kazıların kurbanların çeşitli nedenlerle öldüğünü gösterdiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu