Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Türkiye İklim Değişikliğinde Üstüne Düşeni Yaptı

İklim konulu konferansa video mesaj gönderen Erdoğan, doğal afet bölgelerine yardımda Türkiye’nin yaptıklarını sıraladı, küresel iş birliği mesajı verdi.
Erdoğan: Türkiye İklim Değişikliğinde Üstüne Düşeni Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayında sel felaketi yaşayan Pakistan’a ilk yardım elini uzatan Türkiye’nin desteklerinden ötürü “İklime Dayalı Pakistan” konulu konferansa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da davet edildi. İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen  uluslararası konferansa katılmayan Erdoğan, video mesaj gönderdi.

Türkiye’nin tarihi süreçte her zaman Pakistan halkının yanında olduğunu söyleyen Erdoğan, “15 uçak ve 13 trenle gönderdiğimiz 7 bin 500 tondan fazla insani yardım malzemesini ulaştırdık. İlaveten yerelden temin ettiğimiz ürünleri afetzedelerle paylaştık” dedi.

Yakın zamanda deniz yolundan da 1630 tonu aşkın insani yardım yapıldığını sözlerine ekleyerek, “Gerek belirlenen ihtiyaçların giderilmesi, gerekse meselenin uluslararası kamuoyunun gündemine taşınması noktasında yoğun gayret sarf edildi” şeklinde ifadede bulundu.

“TOKİ Yetkilileri Pakistan Makamlarıyla Temaslarını Sürdürüyor”

Pakistan’a yardım elini uzatan tek ülkenin Türkiye olmadığını belirten Erdoğan, iklim kriziyle mücadele için iş birliğine ihtiyaç olduğu mesajını verdi.

İklim değişikliğinin beraberinde getirdiği sorunların tüm dünyayı ilgilendirdiğini belirterek, Pakistan’da yaşanan üzücü hadiselerin bu gerçeği gözler önüne serdiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, “Türkiye bu küresel mücadeleye katkı sağlamak bakımından üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmektedir. Zarar gören afet bölgelerinin yanı sıra Pakistan’ın afete uğrama riski bulunan tüm bölgelerinin iklime dayanıklı şekilde yeniden inşa edilmesi yeni acılar yaşanmasının önüne geçecektir” dedi.

Pakistan’ın yeniden inşası konusunda TOKİ yetkililerinin ilgili makamlarla görüştüğünü söyleyerek, “AFAD ve sivil toplum kuruluşlarımız da insani yardımların ulaştırılması konusunda gereken her türlü hassasiyeti sergiliyor” dedi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu