Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türkiye Garantör Ülke Rolünü Üstlenebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşünde önemli açıklamalarda bulunarak Gazze konusunda konuştu. Detaylar haberde...
Erdoğan: Türkiye Garantör Ülke Rolünü Üstlenebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’ne katılmıştı. Bugün Erdoğan Kazakistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Türk devletleri arasında birliğin ve dayanışmanın başlatılmış olduğunu söyledi.

Kardeş devletler olarak, uluslararası alanda iş birliğini ve dayanışmayı artırmak noktasında mutabık kaldıklarını söyledi.

İsrail-Gazze savaş hakkında konuşan Erdoğan, Türkiye’nin garantör ülke rolünü üstlenebileceğini bildirdi.

Erdoğan, “Türkiye’ye bir garantörlük görevi düşerse biz görevi almaya hazırız, garantör ülke olabiliriz. Türkiye’nin garantör ülke olmasından daha tabii ne olabilir? Yani biz orada da garantör ülke rolünü üstlenebiliriz. Bunun şekli ne olur onu olaylar gösterir, onu zaman gösterir.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bölgeye huzuru ve barışı getirecek formülleri destekleyeceklerini söyledi. Terör örgütlerine müsamahalı davranan kimi ülkelerin, Filistin bayrağını yasaklamaya dahi kalktıklarını söyledi.

İsrail’in çok yanlış bir adım attığını belirten Erdoğan, “Bu adımla aslında kendi geleceğini kararttı, diyebilirim. Bu sadece İsrail’i değil, İsrail’in dışındaki uzantılarını da rahatsız eden bir durum. Onun için yapılması gereken buradan geri adım atması ve bu işin durmasıdır. Şunu söyleyeyim, Netanyahu hiçbir şekilde bizim için muhatap alınabilir biri değil artık. Onu sildik, attık.” dedi.

Birleşmiş Milletler üyesi devletlerin ateşkes noktasında ikiye bölündüğünü belirten Erdoğan, bu konuda şartların zorlanacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.