Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde Gazze Vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 10'uncu Zirvesi'nde dikkat çeken açıklamalarda bulunarak Orta Doğu'da patlak veren İsrail-Filistin savaşı hakkında konuştu.
Erdoğan’dan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde Gazze Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Erdoğan bugün Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’nde konuştu. Açıklamalarında Gazze’ye ve Türk dünyasının birlik, beraberlik ve dayanışmasına değindi. Küresel sınamalarla mücadelede en önemli gücün Türk dünyasının birlik, beraberlik ve dayanışması olduğunu söyledi.

İsrail-Filistin savaşı hakkında konuşan Erdoğan, “Gazze için ilk andan itibaren ilkeli bir tavır sergiledik. Gazze’de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor.” dedi.

Tüm dünyanın gözleri önünde benzeri görülmemiş bir insanlık dramı yaşandığını belirten Erdoğan, 7 Ekim’den beri şahit olunanları mazur gösterecek, bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram olmadığını söyledi.

Erdoğan önceliğin insani ateşkesin süratle tesis edilmesi olduğunu belirtti. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde de çalıştıklarını aktardı.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Erdoğan, enerji, gıda, ulaştırma gibi alanlardaki yansımalarının tüm dünyayı olumsuz etkilediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri olarak Afganistan’daki mevcut yönetime verilecek mesajın önemli olduğuna değindi.

Erdoğan, “Nahçıvan Anlaşması’nda değişiklik yapılmasına ilişkin protokol meclisimiz tarafından Türk Devletleri İşbirliği Günü olan 3 Ekim tarihinde kabul edildi.  Tüm üye ülkelerin protokolün bir an evvel hayata geçirilmesi için gerekli adımları atmaya davet ediyorum.” dedi.

Türk Yatırım Fonu Faaliyetlerine Başlamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da imzalanan İstanbul merkezli Türk Yatırım Fonu’nun faaliyetlerine bir an evvel başlamasını istediklerini vurguladı.

Türk Devletleri arasında her zaman mega enerji ve ulaşım alt yapısı projelerinin önemli olduğunu söyledi.

Hazar doğal gazın, Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşınmasının hem Türk devletlerinin refahına hem de Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın