Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan, Suriye Operasyonlarına Devam Mesajı Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki sıcak gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Suriye’de operasyonların süreceği mesajını verdi. Detaylar haberde;
Erdoğan, Suriye Operasyonlarına Devam Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Çankaya Köşkü’nde 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı.

Konferansta konuşma yapan Erdoğan, dünyadaki sıcak gelişmeler hakkında mesajlar verdi.

“Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik kuşağının halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz” diyen Erdoğan, Suriye’de yürütülecek askeri operasyonların devam edeceği sinyalini verdi.

Türkiye’nin güney sınırı boyunca 30 kilometre derinliğine güvenli hat kurma hedefinin devam ettiğini duyurdu.

Türkiye’nin rekabet, güç savaşı hatta çatışmanın bedelini ödemiş bir ülke olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“İlk göreve geldiğimizde biz de bu sorunla pek çok defa yüzleştik. Elitist zihniyetin engellemelerine maruz kaldık. Örgütlerden farklı menfaat grubuna kadar birçok farklı odakla karşılaştık. 27 Nisan bildirisinden 7 Şubat MİT krizine, 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüne kadar devletin içine çöreklenmiş yapıların hedefi haline geldik.”

“Türkiye, Filistin Halkının Yanında”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail-Filistin arasındaki gerilime de değindi.

“İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın kırmızı çizgimiz olduğunu açıkça belirtiyoruz” diyen Erdoğan, Gazze’deki sivillere yönelik yapılan çatışmalar hakkında yorum yaptı.

“Çocukları, kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir bahanesi olamaz” diyen Erdoğan, Filistin’in yanındayız mesajı verdi. Cumhurbaşkanı, “Türkiye, Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır” dedi.

“Rusya-Ukrayna Savaşının Uzamasını İsteyenler Oldu”

Cumhurbaşkanı konuşmasında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yürütülen görüşmelere değindi. Türkiye’nin, sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini savunduğunu aktardı.

Antalya ve İstanbul’da gerçekleşen temasların ateşkes anlaşması ile sonuçlanmadığını hatırlatarak, savaşın uzamasını isteyenlerin olduğunu ileri sürdü.

Erdoğan, iddiasıyla ilgili isim vermeden, Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın bu kişilere rağmen imzalandığını söyledi.

Gıda krizinin baş gösterdiği dönemde dünya arz güvenliğine Türkiye’nin katkı sağladığını ifade etti.

“Dağlık Karabağ’da Gösterilen Mücadele Tarihi Fırsat”

Cumhurbaşkanı, son dönemde tansiyon yükselten Dağlık Karabağ ile ilgili yorum yaptı.

Erdoğan’ın dünya kamuoyunda endişe yaratan askeri gerilimlerle ilgili yorumu şöyle oldu: “Yaklaşık 30 sene süren işgal, katliam ve soykırım politikaları karşısında uluslararası toplum kayda değer hiçbir adım atmadı.”

Azerbaycan’da yaşanan işgal ve kayıplarla ilgili “Bu adaletsizliğe son vermek, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne nasip oldu. 44 günlük destansı mücadeleyle Karabağ yeniden özgürlüğüne kavuşmuş,
30 yıllık işgal son bulmuştur” dedi.

Dağlık Karabağ’da gösterilen mücadeleyi tarihi fırsat olarak tanımlayan Erdoğan, bu fırsatın heba edilmemesi için yoğun çaba harcandığını aktardı.

Erdoğan ayrıca şunları kaydetti: “Azerbaycan’la pek çok adım attık, Ermeni radikal çetelerin sabotajlarına rağmen barış yolunda önemli mesafe aldık. Başbakan Paşinyan’la Kurban Bayramı’nda aradığında yapıcı görüşme yaptım. Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan’ın samimi çağrılarına karşılık vermesiyle bölgemizin kısa sürede istikrara kavuşacağına inanıyorum.”

Finlandiya ve İsveç Sözlerini Tutmadan Türkiye’den Onay Gelmeyecek

Erdoğan, konuşmasında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri meselesinden de bahsetti. İki ülkenin üyeliği hakkında Türkiye’nin kararlı tutumunu koruduğunu ifade etti.

“Sözler yerine gelmeden iki ülkenin üyeliğini Türkiye onaylamayacaktır” uyarısında bulundu.
Şunları sözlerine ekledi: “Hiçbir NATO ülkesinin Türk adaletinden kaçan FETÖ’cü alçaklar ve PKK’lı teröristler için birer güvenli liman olmaması gerekir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.