Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Sıkıntılı Dönemi Rahat Geçiren Ülkelerdeniz

Hiperenflasyon ortamında Türkiye’nin durumunun nispeten iyi olduğunu söyleyen Erdoğan, geleceğe yönelik dikkat çeken açıklamalar yaptı.
Erdoğan: Sıkıntılı Dönemi Rahat Geçiren Ülkelerdeniz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

“Türkiye 2023 Zirvesi”ne video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalar yaptı. Geçen gün açıklanan Kasım ayı enflasyonundaki artış hızının kesintiye uğramasına değinen Erdoğan, “Tedbirlerin etkisiyle inşallah önümüzdeki yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kırmış olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı, yaşanan hayat pahalılığı için küresel gelişmeleri işaret etti. Özellikle son üç yılda pandeminin yarattığı kriz ortamının savaşla da desteklendiğine değindi.

Küresel gelişmeler ve bölgesel gerilimler yüzünden enerji, gıda ve ham maddede fahiş fiyatların görüldüğünü söyledi.

Tüm bu etmeler sıralandığında ortaya yüksek enflasyon tablosunun çıktını ve enflasyonist baskının sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yaşandığını yineledi.

“Otobanlarımız Tırlar ve Kamyonlarla Dolu”

Erdoğan, enflasyonla mücadelede diğer ülkelerin sıkı faiz politikaları uygularken Türkiye’nin aksi yönde hareket etmesinin nedeni hakkında da açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Faiz artışlarıyla enflasyonu baskılamayı hedefleyen klasik yöntemlerin beklentileri karşılamadığını söyledi. Faiz indirimi yapmayan ekonomilerin istihdam sorunu yaşadığını söyledi.

Türkiye’nin tüm sıkıntılar içinde bu dönemi nispeten rahat geçiren ülkeler arasında olduğunu ifade etti. Enflasyonla büyüme üzerine kurulu ekonomi modelinin faydalarını sıralayarak şöyle konuştu:

“İhracatımız her ay rekor kırarak 300 milyar dolar eşiğine yaklaşıyor. Organize sanayi bölgelerimiz, fabrikalarımız, imalat tesislerimiz harıl harıl çalışıyor. Otobanlarımız ülkemizden Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ya yük taşıyan tırlar ve kamyonlarla dolu.”

“540 Milyar Metreküplük Doğal Gaz Vatandaşımızın Emrine Sunulacak”

Enerji fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu kabul eden Erdoğan, Türkiye’de keşfedilen doğal gaza atıf yaptı.

Karadeniz’de süren çalışmalarda elde edilen 540 milyar metreküplük doğal gazın hane kullanımına açılacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.