Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Miçotakis’e Seslendi: Bizim Dosta İhtiyacımız Var

Genel seçim sürecinde karşılıklı diyaloglarında gerginlik yaşayan Erdoğan-Miçotakis cephesinde sular duruldu. Erdoğan, Yunanistan gazetesine verdiği röportajda dostluk mesajı paylaştı.
Erdoğan Miçotakis’e Seslendi: Bizim Dosta İhtiyacımız Var
HABER GİRİŞ

Ülkelerinde genel seçimlere giderken güvenlikçi söylem üzerinden birbirleriyle çatışma haline giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, tavır değişikliği sinyalleri veriyor. Türk-Yunan ilişkilerinde yeni sayfa açmayı tercih eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yıl sonra Atina’ya ziyarette bulunacak.

Yarın gerçekleştirilecek Türkiye ile Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısı öncesi Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesine röportaj vererek iki ülke arasındaki ilişkilere dair merak edilen soruları yanıtladı.

Ankara ve Atina’nın iki komşu ülke olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Erdoğan, “Aynı coğrafyayı, aynı denizi paylaşıyoruz. Aynı havayı soluyoruz. Geçmişimiz itibarıyla iç içeyiz. Aramızda henüz çözüme kavuşturamadığımız pek çok mesele bulunuyor, iki ülke olarak bunun farkındayız. Ancak bu sorunların gerginliğe vesile olmasına, hükümetlerimiz ve halklarımız arasında anlaşmazlıklara yol açmasına izin verip vermemek bizim elimizdedir” dedi.

‘Kazan-kazan’ Yunanistan için de Geçerli

Dış siyasette normalleşme adımları atmaya çabalayan Erdoğan, aynı ılımlı politikaların Yunanistan ile kurulacak kontak için de geçerli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte ben bu manada ilişkilerimizde ‘yeni bir sayfadan’, ‘kazan-kazan’ ilkesinden bahsettim. ‘Kazan-kazan’ anlayışı zaten Türkiye’nin uluslararası ilişkilere, diplomasiye yaklaşımının temelinde yatıyor” diye ifade kullandı.

GCM Yatırım Banner

“Düşmana Değil, Dosta İhtiyacımız Var”

Yunanistan’ı hiçbir zaman düşman olarak görmediğini açıklayan Erdoğan, “Tüm ülkeler gibi bizim de düşmana değil, dosta ihtiyacımız var. Sık sık söylüyorum, başta Yunanistan olmak üzere komşularımızla aşılamayacak hiçbir sorunumuz olmadığı inancındayız” dedi.

Atina’nın da aynı görüşte olduğu sinyalini aldıklarını belirterek, uzatılan dostluk elini asla geri çevirme niyetinde olmadıklarını sözlerine ekledi.

Karşılıklı diyaloğunda zaman zaman gerilim yaşadığı Yunanistan Başbakanı Miçotakis için ise “Kiryakos, dostum, siz bizi tehdit etmedikçe biz de sizi tehdit etmiyoruz. Gel iki ülke arasındaki güveni sağlamlaştıralım. Ekonomi, ticaret, ulaştırma, enerji, sağlık, teknoloji, eğitim, gençlik, her alanda ikili işbirliğini artıralım” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.