Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Macaristan’la İşbirliğimizin Geliştirilmesi Konusunda Anlaştık

Macaristan seyahati sonrasında gazetecilere gündeme dair açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli sözler…
Erdoğan: Macaristan’la İşbirliğimizin Geliştirilmesi Konusunda Anlaştık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan’ın kuruluş yıl dönümü ile Dünya Atletizm Şampiyonası etkinlikleri için Budapeşte’ye gitmişti. Erdoğan, Budapeşte’den dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyaret esnasında dost Macar halkının milli gün kutlamalarında sevinçlerine ortak olduklarını söyleyen Erdoğan, Budapeşte’nin 19. Dünya Atletizm Şampiyonasına ev sahipliği yaptığını belirterek, “Dün başlayan şampiyonada Türkiye, 13 branşta 17 sporcumuz tarafından temsil ediliyor. Son yıllarda sporcularımız atletizm dahil hemen her branşta milletimizi gururlandıran başarılara imza attı. Sporcularımızın bu şampiyonada da ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceklerine yürekten inanıyorum.” dedi.

Macaristan’ın Şubat ayında yaşanan deprem sonrasında ülkemize her alanda destek olduğunu ve gösterdikleri bu kara gün dostu hallerinin unutulmayacağını ifade etti.

2024 Yılı Türkiye-Macaristan Kültür Yılı Etkinliklerinin açılışının yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında 3,5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını bildirdi.

Görüşmeler neticesinde Macaristan ile işbirliğinin geliştirilmiş stratejik ortaklık çerçevesinde daha da güçlendirmek amacıyla ortak adımlar atma konusunda mutabık kalındığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da 1,5 Milyon Konutun Dönüşümü Yapılacak

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 11 ilde hayatı normale dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını, depremden hemen sonra 680 bin yeni konut için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

11 ile koordinatör valiler atadıklarını söyleyen Erdoğan, onlarla birlikte bu süreci devam ettirdiklerini ifade etti.

Türkiye’yi depreme dayanıklı hale getirmek için İstanbul’u da bu kapsamda değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, “İstanbul için 1,5 milyon konutun dönüşümünü şu anda öngörüyoruz ve bunun için boşa harcanacak bir vakit yok. Gerek deprem bölgesi gerekse diğer illerimizde olsun hiçbir çalışmayı ağırdan alacak durumumuz yok.” dedi.

Depremden etkilenen illerde konutları, zemin artı 3, zemin artı 4 şeklinde inşa ettiklerini, bir buçuk yıl içinde konutların sahiplerine teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Yerinde dönüşüm projesine 200 bine yakın başvuru olduğunu ve bu sayının artmasını beklediklerini söyledi.

Emeklileri Memnun Edecek Adımlar Atacağız

Son Kabine toplantısından sonra ekonomik zorlukları göz ardı etmediklerini, vatandaşın serzenişlerini yakından takip ettiklerini ifade eden Erdoğan, her fırsatta vatandaşlarla bir araya gelmeye özen gösterdiğini, resmi programının izin verdiği ölçüde şehirlerde ev ziyaretleri gerçekleştirdiğini aktardı.

Memurlara yapılan zamların ardından emeklileri unutmadıklarını işaret ederek, “Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız.” dedi.

Yaşanılan ekonomik sıkıntıların, zorlukların farkında olduklarını, vatandaşlara hayata geçirdikleri tedbirleri anlattıkça gelecek günlerin daha güzel olacağına olan inançlarının da arttığını söyledi.

İsveç’in Stockholm Caddelerine Sahip Çıkması Lazım

İsveç’in NATO’ya katılım protokollerinin TBMM’ye gönderilmesi ve sürecin Meclis’ten hızlı şekilde geçmesi İsveç’in verdiği sözlere sadık kalmasıyla doğru orantı olduğunu belirten Erdoğan, “İsveç’in her şeyden önce Stockholm caddelerine sahip çıkması lazım. Eğer Stockholm caddelerine sahip çıkmazsa, bizim kutsalımıza, kutsallarımıza bu saldırılar devam ederse kusura bakmasınlar.” dedi.

Konuşmasında tahıl koridoru meselesine de değinen Erdoğan, Eylül ayı içerisinde Hindistan’da G-20 toplantısı, ABD’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu olduğunu, bu yoğunluk içinde fırsat bulabilirse Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze bir araya gelip konuşacaklarını söyledi.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.