Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Macaristan’da! İki Ülkenin Ticaret Hacmi Hedefi Ne?

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 6 milyar olduğunu belirtti.
Erdoğan Macaristan’da! İki Ülkenin Ticaret Hacmi Hedefi Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye-Macaristan dostluk anlaşmasının imzalanmasının 100’üncü yıl dönümü olduğunu aktaran Erdoğan, Budapeşte’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Tarihi bağlar ile Macaristan’la dostane ilişkilerin çok eskiye dayandığını, çok sayıda üst düzey ziyaretle bu dostluğu pekiştirdiklerini paylaştı.

İki ülke arasında 2023’ün ilk 11 ayı itibarıyla ticaret hacminin 4 milyar dolara yaklaştığını, hedeflerinin 6 milyar dolar olduğunu duyurdu. Bu kapsamda ekonomi ve ticaret ortak komitesini tesis ettiklerini ve ilk toplantıyı gelecek aylarda Türkiye’de düzenleyerek ticaret ve yatırımlara ivme kazandıracaklarını ifade etti.

Halihazırda verimli bir iş birliğine sahip olunan savuna sanayii ve enerji gibi alanlarda bağları güçlendirmeyi planladıklarını dile getirdi.

17 Maddelik İş Birliği

İki ülke arasında 17 maddelik iş birliği anlaşması imzalandı. Türkiye ve Macaristan’dan yetkililer Ortak Siyasi Bildiri, Sosyal Hizmetler, Mezun Politikaları ve Burs Programları, 2025 Ortak Bilim ve İnovasyon Yılı, Savunma Sanayii, Nükleer Enerji Alanı gibi konularda iş birliği yaparak imzayı attı.

GCM Yatırım Banner

Bunların yanında BOTAŞ ile NVM arasında iş birliği mutabakat zaptı da imzalandı.

“İsrail Vahşeti”

Cumhurbaşkanı, Gazze’de İsrail vahşetinin sona ermesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını, çatışmanın ilk gününden beri yoğun diplomatik çaba harcadıklarını kaydetti.

Uluslararası toplumun İsrail’e doğru mesajların verilmesi ve yaşanan katliamın sona erdirilmesi noktasında asli bir sorumluluğu olduğunu, bu çerçevede Macaristan’ın da gereken katkıyı sağlamaktan geri durmayacağına inandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.