Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Konuştu New York Buz Kesti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmeler yaptı ve gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan'ın ifadeleri dikkat çekti.
Erdoğan Konuştu New York Buz Kesti
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Gerçekleştirdiği temasların ve ziyaretlerin son derece verimli olduğunu belirten Erdoğan, Amerika’daki Türk sivil toplum kuruluşu yetkilileri ile buluştuklarını aktardı. Temaslarında vatandaşların 2023 seçimlerini coşkuyla beklediklerini görmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

“Türkiye’nin Rolünü Anladılar”

Genel Kurul’un dünyadaki önemli gelişmelerin, özellikle ekonomi, gıda ve enerji gibi alanlarda ciddi sınamaların olduğu bir dönemde gerçekleştirildiğini ifade etti. Toplantının Ukrayna-Rusya savaşının ardından yapılan ilk Genel Kurul olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslarda bulundurduklarını, Libya, Guatemala, Finlandiya, Kırgızistan ve Avusturya liderleriyle bir araya geldiğini hatırlattı. Gürcistan, Almanya, İspanya, Japonya, Lübnan ve Birleşik Krallık başbakanlarını kabul ettiğini, Katar Emiri, Kazakistan, Kore Cumhuriyeti cumhurbaşkanları ve Bangladeş başbakanı ile görüşmeler yaptığını söyledi.

Erdoğan’ın Rusya’daki Son Gelişmelerle İlgili Açıklamalar

Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesini hatırlatılması üzerine savaşın iki ülke halkına, bölgeye ve dünyaya ödettiği bedellerin ortada olduğunu aktardı.

Hiç kimsenin bu bedeli daha da artırma düşüncesinde olmaması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin attığı adımlardan mutluluk duyduğunu, diplomasi trafiği neticesinde Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesinin bugün gerçekleştiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İki ülke arasındaki gerginliklerle ilgili barışın tesisine yönelik çabaların devam ettiğini bildiren Erdoğan, esir mübadelesine imkan verdikleri için Putin ve Zelenskiy’e teşekkürlerini iletti.

24 Şubat’tan itibaren Rusya’ya her fırsatta askeri operasyonları durdurma çağrısında bulunduklarını hatırlattı. Bugüne kadar girişimlerdeki bulunduklarını ve bundan sonra da devam edeceklerini dile getirdi.

“BM Enerji ve Gıda Krizine Çözüm Bulamadı”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye döner dönmez Putin ve Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler’in (BM) insiyatif alarak problemlerin çözümü konusunda daha çok çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, BM’nin savaşı sona erdiremediğini, akan kanı durduramadığı gibi savaşın sonucunda çıkan enerji ve gıda krizlerine bir çözüm bulamadığını söyledi. Tahıl koridoru konusunda BM Genel Sekreterinin çabasını takdir etti. Ancak bu konuda tüm dünya liderlerinin ortak gayreti olması gerektiğini belirtti.

“Rusya’dan KKTC’ye Uçuşlardan Memnuniyet Duyarız”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması ile ilgili sorulan soru üzerine “Kuzey Kıbrıs’ı rastgele bir ülke olarak görmüyoruz. Onu biz adeta kendimiz olarak kabullendik. Öyle görüyoruz. Öyle de göreceğiz.” dedi.

Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuşların başlaması konusunda açıklama yapan Erdoğan, memnuniyet duyacaklarını söyledi. Rusya’nın turist potansiyelinin çok yüksek olduğunu, KKTC’nin de en önemli gelir kaynağının turizm olduğunu sözlerine ekledi. Uçuşların başlaması ile KKTC’nin gelirlerinin büyük oranda artacağını belirtti.

Erdoğan’a Yunanistan Sorusu

Erdoğan’a Yunanistan’ın Ege’deki tavrını fotoğraflarla göstermesine liderlerin tepkisinin ne olduğu soruldu. Cumhurbaşkanı, yaklaşımları desteklemek için görsel ve yazılı dökümanlar kullandıklarını söyledi.

9 aylık Asım bebek ve 4 yaşındaki Abdülvahap’ın cansız bedenlerinin fotoğrafını gösterdiklerini hatırlattı ve “Bir insanlık dersi verelim istedik ve bu dersi de verdiğimize inanıyorum.” dedi.

Yunanistan ile görüşmeler sorusu üzerine Yunan Dışişleri Bakanı benim muhatabım değil şeklinde yanıt verdi.

“F-16 Konusunda Netice Alırız”

Bir gazetecinin F-16 konusunu sorması üzerine açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Joe Biden ile olumlu temaslar gerçekleştirdiklerini aktardı. Havanın olumlu istikamette geliştiğini, bir an önce bu konuda netice almayı düşündüklerini belirtti.

Pelosi’nin Ermenistan Ziyareti

Erdoğan’a Pelosi’nin Ermenistan ziyaretinin Güney Kafkasya’da istikrara olumsuz bir etkisi olup olmadığı soruldu. Cumhurbaşkanı, “Pelosi’nin Kafkasya’daki gelişmelere darbe vuracak ne mecali ne cürmü var.” Ben inanıyorum ki o, birçok yeri rahatsız etmiştir.” dedi. Abartmaya gerek olmadığını, şimdiden bazı hazırlıkları yaptıklarını duyurdu. Türkiye’ye döndükten sonra gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.