Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Kolları Sıvadı! Putin ve Guterres ile Görüşecek

İsrail – Hamas arasındaki savaş gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ve Guterres ile görüşeceğini bildirdi.
Erdoğan Kolları Sıvadı! Putin ve Guterres ile Görüşecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Avusturya ile ticari ilişkilerin olumlu bir seyir izlediğini paylaşan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hedefini 5 milyar dolar olarak belirlediklerini açıkladı.

İsrail – Hamas arasındaki savaşa dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bölgede gerilimi artıracak her türlü adımdan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceğini duyurdu. “Adil bir barışın kaybedeni olmaz” düsturuyla tüm aktörleri barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırdıklarını belirtti.

Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi ve bu konuda geç kalınan her gün bölgenin kan ve göz yaşı girdabından kurtulamayacağını dile getirdi.

“Hani İnsan Hakları?”

Erdoğan, karar verirken adil olmak gerektiğini, burada olaya sadece Hamas açısından bakmanın adil olmayacağını savundu. Yıllardır bu işin ne yazık ki bir bedeli olduğunu, bölgede sürekli olarak ölümlerle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Şu anda Gazze’ye su verilmediğini paylaşan Cumhurbaşkanı, “Hani insan hakları, elektrik verilmiyor.” İfadelerini kullandı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine göre suyun ve elektriğin kesilemeyeceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD’ye Tepki

Suriye’de 20’nin üstünde Amerikan üssü olduğunu belirten Erdoğan, bu üslerle ne yapıldığının değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. ABD’nin Türkiye’ye ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü dile getirdi ve “Türkiye NATO’da ABD’nin ortağı değil mi? Bunu neyle izah edeceğiz.” dedi.

Bölgedeki terör örgütlerini ABD’nin eğittiğini ve bölgeyi kan gölüne çevirdiğini bildirdi.

Bölgedeki gerilimin 1 haftada, 15 günde biteceği kanaatinde olmadığını belirtti ve arabuluculuk kapsamında dünya liderleriyle görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.