Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Süresinin Uzatılmasını Umuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile gerçekleştirdiği toplantının ardından Karadeniz Tahıl Girişimi'nin süresinin uzatılmasını umduğunu söyledi. Detaylar;
Erdoğan: Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Süresinin Uzatılmasını Umuyorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirdikleri 2.5 saat süren kritik ikili görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıktı.

Erdoğan, Ukrayna’nın NATO üyeliği ve Karadeniz Tahıl Girişimi’nin geleceğine dair önemli mesajlar verdi.

Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler, 17 Temmuz’da sona erecek Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması gibi bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı görüşmenin ardından konuşan Erdoğan, yaşananlara karşın Türkiye-Ukrayna dostluğunun her bakımdan daha da güçlendiğini belirtti.

Erdoğan, çatışma tehlikesinin belirmeye başladığı andan itibaren savaşın önlenmesi için ülke olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Savaşın uluslararası hukuk temelinde müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çabayı harcayan ülke olduklarını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Geleceğine Dair Mesaj

Erdoğan, geçen yılın Temmuz ayında İstanbul’da atılan imzalarla hayata geçirilen Karadeniz Tahıl Girişimi’nin geleceğinden de bahsetti.

1 yılda 33 milyon tona yakın tahılı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Karadeniz Tahıl Girişimi’nin süresinin yeniden uzatılmasını temenni ettiğini söyledi.

Tarafların bu maksatla küresel sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inandığını ifade etti.

Ukrayna’ya NATO Yolunda Destek

Şüphesiz Ukrayna, NATO’ya üyeliği hak ediyor” diyen Erdoğan, adil bir barışın kaybedeni olmayacağının altını çizdi.

Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış anlayışlarına bir an önce geri dönülmesinin en samimi arzusu olduğunu belirten Erdoğan, Ukrayna’nın yeniden ayağa kaldırılmasında her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: tccb.gov.tr

Savaşın müzakereler temelinde sona erdirilmesi için gayretlerin aynı hızla devam edeceğini sözlerine ekledi.

Erdoğan, Ağustos’ta Putin ile de Görüşecek

Rusya tarafıyla da görüşme halinde olduklarını söyleyen Erdoğan, konuşmasının son kısmında “Önümüzdeki ay Sayın Putin’in de Türkiye ziyareti olacak. Tekrar bunu yüz yüze görüşme imkanımız olacak” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.