Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu 1 Ay Ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin metro hattı inşasındaki gücünü ve kabiliyetini tüm dünyaya ispatladığını ileri sürdü. Detaylar haberin içerisinde;
Erdoğan: Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu 1 Ay Ücretsiz
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni açılan metro hattının Kağıthane istasyonundan başlayıp İstanbul Havalimanı’na kadar uzanan 34 kilometre uzunluğundaki 8 istasyonlu olduğunu bildirdi.

Metro hattının günde 800 bin yolcu taşıma kapasiteli olduğunu belirten Erdoğan, bu sayede Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada ulaşılabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin metro hattı inşasında gücünü ve kabiliyetini tüm dünyaya ispatladığını ifade eden Erdoğan, hizmete alınan metro hattının Kağıthane’de Mahmutbey metrosuyla entegre edildiğini söyledi.

İstanbul’un Raylı Sistem Ağı 380 Kilometrenin Üzerine Çıkacak

Birkaç ay içinde bahsi geçen hattın Zincirlikuyu metrobüs durağıyla da birleştirileceğini aktararak, hızlı tren konforuyla işleyecek bu metronun sinyalizasyon sisteminin TÜBİTAK iş birliğiyle ASELSAN tarafından gerçekleştirildiğini paylaştı.

İstanbul Havalimanı’ndan başlayıp Arnavutköy’den Halkalı’ya inecek metro hattı projesindeki çalışmaların da devam ettiğini kaydetti. Bunların yanında Bakırköy-Bağcılar, Başakşehir-Kayaşehir, Kazlıçeşme-Sirkeci, Altunizade-Bosna Bulvarı hatlarındaki çalışmaların da sürdüğünü ekledi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu projelerin tamamlanmasıyla İstanbul’un raylı sistem ağının 380 kilometrenin üzerine çıkacağını vurguladı. Erdoğan, İstanbul’un dünyada en fazla raylı sistem inşası yapılan şehirler arasında ilk sırada bulunduğuna dikkat çekti.

İstanbul Havalimanı’nı işaret eden Erdoğan, havalimanının devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan yapıldığını belirtti. Bugünse Avrupa’nın en yoğun, dünyanın en iyi havalimanları arasında ilk sırada yer aldığını ileri sürdü.

Kanal İstanbul Projesiyle İstanbul’a Yeni Bir Soluk Borusu Daha Açılacak

Tüm bunlara ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun bir ay süreyle ücretsiz olacağını müjdeledi.

Erdoğan yaptığı konuşmada yayın organlarında sıkça söz edilen Kanal İstanbul projesine de değindi. Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’a yeni bir soluk borusu daha açılacağını savunarak, Boğaz’ın yükünün böylece hafifletileceğini belirtti.

Kanal İstanbul ile İstanbul’un marka değerinin yükseleceğini öngören Erdoğan, altyapısı oluşturulan projenin Türkiye’ye kazandırılmasına kararlı olduklarına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.