Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan İsrail’e Ateş Püskürdü: Gazze Diye Bir Yer Kalmadı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelen Erdoğan, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara değindi. Cumhurbaşkanı, 13 bin Filistinlinin öldüğünü söyledi.
Erdoğan İsrail’e Ateş Püskürdü: Gazze Diye Bir Yer Kalmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan’ın gündeminde İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerilim vardı. Cumhurbaşkanı, kendisinin rahat konuştuğunu çünkü Türkiye’nin İsrail’e borcu olmadığını vurguladı.

Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Berlin’e gitti.

“13 Bin Filistinli Öldü”

Orta Doğu’da yaşanan gerginliklere dikkat çeken Cumhurbaşkanı, 7 Ekim tarihinin savaşın başlangıcı olarak konuşulduğunu, bu tarihten sonraki sürecin hiç anlatılmadığını belirtti. Şu an itibarıyla 13 bin Filistinlinin öldürüldüğünü, Gazze diye bir yerin kalmadığını aktardı.

Herkesin yatıp kalkıp Hamas’ı konuştuğunu söyleyen Erdoğan, “Hamas’ın silah varlığı ve gücü ile acaba İsrail’in silah varlığı ve gücü mukayese edilebilir mi? İsrail’in nükleer silahı var mı? Bunu sorsanız var demez.” ifadelerini kullandı. İbadethanelerin, kiliselerin ve hastanelerin vurulduğunu vurguladı. Tevrat’ta böyle bir şeyin yer almadığını paylaştı.

‘’İsrail’e Borcumuz Yok’’

Borçluluk psikolojisi içinde İsrail-Filistin savaşının değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirdi ve ‘’Bakın ben rahat konuşuyorum çünkü İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar.’’ dedi.

GCM Yatırım Banner

İsrail’in elinde birçok rehine olduğunu, bunu görmemenin haksızlık olacağını ifade etti.

Tahıl Koridoru Açıklaması

Karadeniz tahıl koridorundan gelenin yüzde 40’ının Avrupa’ya, yüzde 14’ünün Afrika’ya ve yüzde 14’ünün Türkiye’ye geldiğini kaydeden Erdoğan, şu anda bile Afrika’dan bazı taleplerin olduğunu açıkladı.

Şu anda 4 veya 5 ülkeye Rusya’nın tahıl göndermeyi planladığını ve adım atacağını belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin de gereken adımları atacağını aktardı.

“52 Yıldır Bekletiliyoruz’’

Almanya ile gündemlerinde yer alan konulardan birinin göç konusu olduğunu söyleyen Erdoğan, ortak çalışma grubu ile görüşmelerin devam ettiğini paylaştı.

Gümrük birliğinin güncellenmesi ve vize serbestisi gibi konularda uzun süredir haklı beklentilere sahip olduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı, ‘’Kolay değil, Türkiye 52 senedir Avrupa Birliği kapısında bekletilmektedir.’’ dedi.

‘’27 Kanserli Hastayı Türkiye’ye Aldık’’

Filistin’e destek için şu ana kadar 10 uçak dolusu insani yardımı Mısır’a gönderdiklerini, en son 27 kanserli hastayı refakatçilerle Türkiye’ye aldıklarını duyurdu.

Türkiye olarak amaçlarının, İsrail ve Filistinlilerin yan yana yaşadığı, huzurun ve güvenin hakim olduğu bir iklimin tesisi olduğunu vurguladı. Bu çerçevede herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

Scholz’dan Dikkat Çeken Açıklama

Olaf Scholz, Orta Doğu’da yaşanan gelişmelere Erdoğan’dan oldukça farklı yaklaştı. Hamas’ın İsrail’e hunharca bir saldırı düzenlediğini söyleyen Scholz, ‘’Hamas’ın terör eylemini keskin şekilde kınıyoruz. Bizim İsrail ile olan dayanışmamız tartışmaya açık değil.’’ ifadelerini kullandı.

Eurofigter Savaş Uçakları

Gazetecinin bir sorusunu yanıtlayan Erdoğan, Eurofighter savaş uçaklarına ilişkin “Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? dedi. Birçok yerden bunların çalışmasını yapıp temin edebileceklerini belirtti.

Şu anda insansız savaş uçakları noktasında da Türkiye’nin önde gelen ülkelerden bir tanesi durumuna geldiğini vurguladı. “Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın