Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan-Herzog Görüşmesinde Büyükelçi Atama Kararı Ele Alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştü. İletişim Başkanlığı görüşmenin detaylarını açıkladı.
Erdoğan-Herzog Görüşmesinde Büyükelçi Atama Kararı Ele Alındı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini duyurdu. Bakanlığın resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre liderler iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması konusunu ele aldı.

İsrail’den Türkiye’ye uçuşlarının devam etmesi, ilişkilerin tüm alanlarda ilerletilmesi gibi konuların yanında karşılıklı büyükelçi ve başkonsolosların atanması gelişmesinin de görüşüldüğü bildirildi.

Herzog’un tahıl koridoru sağlanması konusunda yaptıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği aktarıldı.

Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna liderleriyle yoğun görüşmeleri ve Türkiye’nin başarılı arabulucuk çabaları sayesinde, 22 Temmuz’da tahıl koridoru anlaşması imzalanmıştı.

Söz konusu anlaşma Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna arasında yapıldı. Bu tarihten hemen sonra koordinasyon merkezi açılarak, Ukrayna’dan tahıl sevkiyatının kontrollü bir şekilde devamı sağlanıyor.

GCM Yatırım Banner

İsrail ve Türkiye Karşılıklı Büyükelçi Atama Kararı Almıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çarşamba günü Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev ile yaptığı ortak basın toplantısında, İsrail’le bir diyalog süreci başladığını söyledi.

Karşılıklı ziyaretler ile diyalog sürecinin devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, ilişkilerin normalleşmesi konusunda atılacak adımlar kapsamında karşılıklı büyükelçileri tekrar atama kararı olduğunu söyledi.

Daha önce Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve olumlu yanıt aldıklarını dile getirdi.

Tel Aviv’e büyükelçi atama kararını duyuran Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte zaten kararnamemiz de var, atayacağımız büyükelçiler konusunda isimleri de diğer atayacağımız büyükelçilerin listesini de Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettikten sonra süreç resmen başlamış olacak.” açıklamasına yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.