Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Gelecek Yıl Büyük Bir Gıda Krizi Yaşanabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nde tahıl konusuna yönelik önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
Erdoğan: Gelecek Yıl Büyük Bir Gıda Krizi Yaşanabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna katıldı. Gıda krizine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, dünyada buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi pirinçte de kriz yaşanmasının mümkün olduğunu aktardı. Dünya gübre piyasasının istikrara kavuşması gerektiğini aktardı. Aksi takdirde gelecek yıl büyük bir gıda krizinin yaşanacağını kaydetti.

“10 Milyon Ton Tahıl Sevkiyatı Gerçekleşti”

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Erdoğan, emtia fiyatlarında ilave artışların yaşandığına dikkat çekti. 2015 yılında G20 dönem başkanlığı sırasında gıda güvenliğinin önceliklerden biri olduğunu aktardı.

Afrika’da yaşanan kuralıkla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin kıtlık riski içinde olduğunu kaydetti. Türkiye’nin gıda güvenliğinin temini için çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Birleşmiş Milletlerle (BM) ile tesis edilen koridordan 10 milyon ton tahıl sevkiyatının sağlandığını bildirdi.

“Türkiye Avrupa’nın Güvenliğine Katkı Sağlıyor”

Erdoğan küresel enerji güvenliği ile tüketicilerin ucuz ve sürdürülebilir şekilde enerjiye ulaşmasının öncelikli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin, Avrupa başta olmak üzere yakın bölgenin güvenliğine katkı sağladığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı, ekonominin büyük sarsıntılar geçirdiğini vurgulayarak G20’nin yol göstericiliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP), Güney Koridorunun önem arz ettiğinin kanıtlandığını açıkladı.

G20 Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macrcon, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştü. Görüşmeler basına kapalı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.