Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze’de İnsan Hakları Çiğneniyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dünya İnsan Hakları Günü İnsanlığın Yüzü Programı"nda İsrail'e yönelik sert ifadeler kullandı. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze’de İnsan Hakları Çiğneniyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya İnsan Hakları Günü İnsanlığın Yüzü Programı”nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler insan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin bundan 75 sene önce büyük umutlarla kabul edildiğini hatırlatarak, aradan üç çeyrek asır geçmesine rağmen bu metnin insanlığın kazanımları açısından kritik bir belge olma vasfını hala koruduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde dünyanın pek çok yerinde insan haklarının ayaklar altına alındığını belirtti.

‘Gazze’deki Katliamlar Yüz Kızartıcı’

Erdoğan, bugün Beyanname’nin çiğnendiği yerin Gazze ve işgal edilmiş Filistin olduğunu belirterek, “18 bini aşkın Filistinli kardeşimiz şehit oldu. İsrail’in alçakça katlettiği 3 Filistinliden 2’si kadın veya çocuk.” ifadelerini kullandı.

İsrail yönetimi’nin Gazze’de insanlığın yüzünü kızartacak katliamlara yol açtığını belirten Erdoğan, “İbadethanlerden okullara, hastanelerden çarşı pazarlara kadar tüm sivil yerleşim yerleri bombalanıyor. Bugün Gazze’de çocuklar, kadınlar, yaşlılar, gazeteciler değil insanlığa dair tüm değerler katledilmektedir.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu vahşet karşısında uluslararası örgütlerin ihlallerin önüne geçecek hiçbir somut adım atmadığını belirtti.

ABD’nin ret oyuyla ateşkesin reddedildiğini hatırlatan Erdoğan, “Böyle adalet olur mu? Böyle adil bir dünya olur mu? Ama biz ne diyoruz; adil bir dünya mümkün ama ABD ile değil. ABD, İsrail’in yanında parasıyla, mühimmatıyla yer alıyor. açıklamasında bulundu.

‘Dünyanın 5’ten Büyük Olduğu Görüldü’

ABD’nin vetosu nedeniyle ateşkes kararı çıkmadığını ve 13 ülkenin tasarıya evet demesine rağmen sonucun değişmediğini belirten Erdoğan, Dünyanın 5’ten büyük olduğu gerçeğinin bir kez daha görülmüş olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin reforme edilmesinin şart olduğunu mevcut konsey ile insanlığın bir yere varmasının mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Gazze’den sonra hiçbir şeyin eksisi gibi olamayacağını belirten Erdoğan, “Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde insanlığa karşı suç teşkil eden eylemlerinin hesabını vermelidir. Eninde sonunda vereceklerdir.” diye konuştu.

Türkiye olarak bu meselenin takipçisi olacaklarını belirten Erdoğan, bu mücadeleyi Gazzeli masumlarla birlikte vereceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.