Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Engellilere Yönelik Pozitif Ayrımcılığı Güvence Altına Aldık

Engelliler için yaptıkları çalışmaları anlatan Erdoğan, 81 ile binlerce spor malzemesinin dağıtılmak üzere yola çıktığını söyledi.
Erdoğan: Engellilere Yönelik Pozitif Ayrımcılığı Güvence Altına Aldık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Spor Aşkı Engel Tanımaz” Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’nde konuşma yaptı. Siyaset ve devlet anlayışlarında kimsenin doğuştan gelen özelliklerinden dolayı ötekileştirilemeyeceğini söyledi.

“Engelli vatandaşlarımızın cehalet ve bilgisizlik nedeniyle iki duvar arasına hapsedilmesine müsaade edemeyiz.” diyen Erdoğan, engellilerin hayatın hiçbir alanında yok sayılmadığını, el üstünde tutulduğunu ve göğsünü gere gere “ben de varım” dediğini belirtti.

Evde bakım desteği, yardımı, umut evleri gibi özgün uygulamaları hayata geçirdiklerini, ulaşım araçlarından, binalara kadar pek çok alanda erişimi kolaylaştıracak adımlar attıklarını belirterek, sağlık problemi nedeniyle okullara gidemeyen çocuklar için evleri, hastaneleri okullara çevireceklerini açıkladı.

Özel eğitim sınıflarında öğrenim gören engelli sayısının 77 bin 600’e çıktığını söyleyen Erdoğan, “2002 yılında ülkeyi yönetmeyi üstlendiğimizde, engelli kardeşlerimizin sorumluluğu ailelerin uhdesine bırakılmış durumdaydı. Engellilerin sorunlarına çözüm olacak hassasiyet mevcut değildi. Biz bunu kökten değiştirdik. Engelli kardeşlerimizin de bu ülkenin eşit vatandaşları olduğunu hissettirmek için tarihi adımlar attık.” dedi.

Anayasada yapılan değişiklikle engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bugün itibarıyla 27 bin 259 spor malzemesinin yola çıktığını ve ülkenin her yerine ulaştırılacağını açıkladı. Engelli kardeşlerimizin bizi Tokyo’da gururlandırdıklarını, Paris’ten de zaferle döneceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmasını “Türkiye paralimpik oyunlarına 1 sporcu ile katıldı ve madalya kazanamadık. 20 yıl sonra Tokyo olimpiyatlarından ise 15 madalya ile geri döndük. 87 sporcu ile en fazla katılım sağladığımız paralimpik oldu. Bu tarihi başarıda devletimizin altyapıları yanında fedarasyonun da desteği mevcut.” sözleriyle sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.