Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Ekonomik Tarımsal Üretim Modelini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iklim değişikliğinin etkilerine karşı sürdürülebilir, ekonomik tarımsal üretim için geliştirilen uygulamalar projesini açıkladı. Detaylar aşağıda;
Erdoğan Ekonomik Tarımsal Üretim Modelini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Küresel iklim değişikliğinin tarım alanlarına olumsuz etkisine karşı çözüm olarak Tarım ve Orman Bakanlığı, ekosistem tabanlı uyum strateji planı geliştirdi.

“Anadolu Bozkır Ekosistemleri İçin İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Strateji Belgesi (2022-2036)”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan genelge hakkında açıklama yapan Erdoğan, azalan tarım verimliliği için ekosistem tabanlı uyum stratejileri geliştirileceğini söyledi.

Ekosistem Tabanlı Uyum

Erdoğan, küresel düzeyde iklim değişikliğinin tüm sektörler gibi tarım sektörünü de etkilediğini ifade etti. Sürdürülebilir olmayan tarım tekniklerinin doğal kaynaklar ve biyolojik yaşam üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.

Tarımda verimliliğin azaldığına dikkat çekerek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında yürütülen çalışmaları örnek gösterdi. Bu noktada ‘Ekosistem Tabanlı Uyum’dan bahsetti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, tarımda iklim değişikliğini ele almak için ‘Ekosistem Tabanlı Uyum’un önerildiğinin altını çizdi. Söz konusu sistemin, mali-etkin bir yaklaşım olan ve doğa temelli bir çözüm stratejisi olarak biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetlerinin kullanılmasını ifade ettiğini belirtti.

Bozkır Alanları İçin Ekonomik Tarımsal Üretim Modeli

‘Ekosistem Tabanlı Uyum’ önerisinden hareketle, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı “Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum İçin Tarımsal Uygulamalar Projesi” yürütülecek.

Buna göre iklim değişikliği etkilerine karşı bozkır alanlarında sürdürülebilir, ekonomik tarımsal üretim modelinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Resmi Gazete’de yer alan bilgiye göre mezkur strateji belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet adresinde yayımlanacak. Strateji belgesinin uygulanma sürecinde ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardım ilgili kurum ve kuruluşlarca sağlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın