Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Duyurdu: Türkiye’de 7 Gün Milli Yas İlan Edildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzücü tablosu her geçen saat ağırlaşırken, Türkiye'de 7 gün milli yas ilan edildiği duyuruldu. Detaylar haberde;
Erdoğan Duyurdu: Türkiye’de 7 Gün Milli Yas İlan Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ilimizi ağır derecede etkileyen depremlerin ardından Türkiye’de 7 gün milli yas ilan edildi. Açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından az önce gerçekleştirildi.

Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreli millî yas ilan edildiğini duyurdu.

Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımızın yarıya çekileceği belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Milli Yas Nedir?

Bir ülke halkının büyük bir çoğunluğu tarafından kabul edilen, kendi ülkesinde veya başka bir ülkede yaşanan önemli derecedeki bir kişinin ölümü, yıl dönümü nedeniyle ilan edilen güne milli ya da ulusal yas denmektedir. Milli yas ilan edilen bir ülkede bayraklar yarıya indirilir. Ülkemizde sadece TBMM ve Anıtkabir önündeki bayraklar yarıya indirilmez.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı nedeniyle de milli yas ilan edilebilir.

Depremin Acı Tablosu

Türkiye güne Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremle uyanmıştı.

İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açarken, 10 ilde toplam can kaybı 1651’e yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın