Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Depremzedelere Seçim Mesajı Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedeler için açıklama paylaştı. Afet bölgesinde yapılanları ve yapılacak olanları sıralayarak, bize inanın mesajı verdi.
Erdoğan Depremzedelere Seçim Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ

Rahatsızlığı nedeniyle sahada çok fazla yer almayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyuna mesajlarını sosyal medya üzerinden duyurmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde depremzedeler özelinde mesajını paylaşan Erdoğan, 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve asrın felaketine dönüşen depremin acı izlerinin silinmesi için birlik ve beraberlik sözü verdi.

51 bine yakın vatandaşın hayatını kaybettiği deprem felaketi için “85 milyon asıl büyük felaketi deprem bölgesini unutursak yaşarız” diyen Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden şöyle ifadede bulundu:

“Depremzede kardeşlerim; bizim aklımız, gönlümüz hep sizlerle. Sizi asla unutmuyor, yaralarınızı bir an önce sarmak için çalışıyoruz.”

Depremlerden sağ kurtulan ve afet bölgesinde kalmaya devam eden 3,5 milyon depremzeye geçici barınma merkezleri, kamu tesisleri ve öğrenci yurtlarının kapılarının açıldığını söyledi.

350 farklı noktada toplam 806 bin çadır ve 85 bin 500 konteyner kurulumunun sağlandığını paylaştı. Erdoğan, “Her geçen gün bölgeye yeni barınma alanları kurmayı sürdürüyoruz” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

Hatay Hariç Enkaz Kaldırma Çalışmaları Tamamlandı

Depremden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay özelinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Hatay hariç tüm illerimizdeki enkazı kaldırdık, inşallah Hatay’daki yıkık ve acil yıkılacak binaları da bu hafta bitiriyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Maddi yardımlarla ilgili de bilgilendirmede bulunarak, “Şimdiye kadar hane desteği, taşınma ve kira yardımı ile vefat edenlerin yakınlarına 30 milyar lira ödeme yaptık. 2 milyon 400 bin insanımıza psiko-sosyal destek hizmeti sağladık. Her gün 4 milyon insanımıza 3 öğün sıcak yemek ulaştırıyoruz” dedi.

125 Bine Yakın Konutun İnşası Başladı

Depremzedelere verilen bir yıl içinde yeniden inşa sözüne atıf yapan Erdoğan, “İnşa süreci başlayan konut sayısında 125 bine, bilfiil temeli atılan konut sayısında 58 bin 630’a ulaştık. Son olarak dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşimle deprem konutlarımızın temelini attık” diye konuştu.

Deprem bölgesinde toplam 650 bin yeni binanın ilk 319 bininin bir yılda teslim edileceği sözünü yineleyerek, “Deprem turistlerinin umursamazlığına bakarak kesinlikle karamsarlığa kapılmayın. Bize güvenin, inanın, dualarınızda yer ayırın. Allah’ın izniyle bu zor günleri en kısa sürede aşarak müreffeh yarınlarımıza ulaşacağımızdan hiç endişe duymayın” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.