Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Enflasyona Dikkat Çekti: İstediğimiz Yere Gelemedik

Kabine sonrasında kameralar karşısına geçen Erdoğan, deprem sürecine yönelik yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi ve 200 bin konutu teslim edeceklerini söyledi.
Erdoğan Enflasyona Dikkat Çekti: İstediğimiz Yere Gelemedik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 4 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Erdoğan liderliğinde başladı. Kabine toplantısında, Ramazan ayı yaklaşırken fahiş fiyat artışı yapılmaması ve konuyla ilgili alınabilecek tedbirlerin görüşülmesi bekleniyordu.

Kabinede, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilebilmesi için alınabilecek tedbirlerin, Gazze’de devam eden soykırımın ve terörle mücadele gibi konuların da masada olacağı tahmin ediliyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fahiş fiyat doğrultusunda stokçuluk yapılmaması ve enflasyon görünümüne yönelik değerlendirme yapacağı düşünülüyordu. Emekliler, ikramiyelerinin 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkarılması da yeterli görmemişti. Bazı kaynaklar bu konuyla da ilgili bir güncelleme yapılabileceğini bildirdi.

Erdoğan’dan Açıklamalar

Kabine sonrası konuşan Erdoğan, en üst sıralarda tutulan gündem maddelerinden birinin deprem kentlerinin ayağa kaldırılması olduğunu vurguladı.

Şimdiye kadar 46 bin konut ve köy evini vatandaşlara teslim ettiklerini, yıl sonuna kadar 200 bin konutu ve köy evini hak sahiplerine teslim edeceklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Amaçlarının mağduriyet vermeden ve mahcup olmadan bu süreci suhuletle tamamlamak olduğunu dile getirdi.

“Irak’taki Terör Bu Yaz Çözülecek”

Erdoğan, Irak sınırlarını güven altına alacak çemberi tamamlamak üzere olduklarını, bu yaz Irak sınırlarındaki meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturacaklarını açıkladı.

Türkiye’yi güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere kabuslar yaşatacak hazırlıkları olduğunu belirtti.

“Türkiye Ekonomik Dönüşümden Geçiyor”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek tarihi bir ekonomik dönüşümden geçtiğini aktardı ve 2023’te 6 Şubat depremine rağmen ekonominin yüzde 4,5 gibi bir oranla büyümeyi sürdürdüğünü açıkladı. Büyüme oranının tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin direncini ispatladığını ifade etti.

Enflasyonla mücadelede istenilen yere gelinemediğini vurguladı ve “Daha önce Türkiye’yi enflasyondan nasıl kurtardıysak bu defa da aynı başarıyı sergileyeceğiz” dedi.

Cari açıktaki düşüşün de sürdüğünü belirten Erdoğan, bu yılın ilk 2 ayında cari dengede 13 milyar doların üzerinde iyileşme sağladıklarını, üretimler artıkça cari açığın da gerileyeceğini paylaştı.

Turizm gelirlerinin her yıl rekor kırdığını, 2024’te turizm gelirlerinde hedeflerinin 60 milyar dolar olduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.