Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Bulgaristan ile Ticaret Hacminde Hedef 10 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Bulgaristan ile Ticaret Hacminde Hedef 10 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, “Kıymetli mevkidaşım ile son olarak Prag’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi sırasında bir araya gelmiştik. Bugünkü görüşmelerimizde iki komşu ülke olarak gelişen ve derinleşen ilişkimizi gözden geçirdik.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı, “İki NATO müttefiki olarak dayanışmamızın her zamankinden daha fazla olması gerektiğine inanıyoruz. Bu vesileyle ikili, bölgesel ve küresel ölçekte ilişkilerimizi daha ileri taşıma noktasında müşterek iradeye sahip olduğumuzu teyit ettik” diyerek konuştu.

“Ticaret Hacminde Hedef 10 Milyar Dolar”

Gerçekleşen görüşmede iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerinin ele alındığını vurgulayan Erdoğan, Bulgaristan ile geçen sene ticaret hacminin 6 milyar dolara ulaştığını ve ortak hedefin 10 milyar dolar seviyesine çıkarmak olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Ortak kültürel mirasımıza beraberce sahip çıkmaya özen gösteriyoruz. İki ülke arasında gönül köprüsü oluşuyor.
Restorasyonunu üstlendiğimiz Demir Kilise’yi ihya ederek yeniden açılışını gerçekleştirmiştik.” açıklamasında bulundu. Razgat’taki caminin restore edilerek kısa süre içinde ibadete açılması temenni ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı görüşmelerinde düzensiz göçün üzerinde durduklarını söyledi.

“Türkiye Hızır Gibi Yetişti”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ise iki ülke arasındaki iş birliğinin bölgenin güvenirliği açısından çok önemli olduğunu kaydetti.
Türkiye’nin Bulgaristan’da yatırım yapan bir ülke olduğunu aktardı. Rusya-Ukrayna savaşına değinen Radev, ekonomik ve sosyal sistemlerin sınandığını kaydetti. Global çapta değişimlerin çok hızlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Radev, “Ülkemiz için çok zor dönemde bize hızır gibi yetişip sıvılaştırılmış gaz konusunda destek sağladılar. Bugünkü görüşmemiz de oldukça faydalıydı.” açıklamasında bulundu.

Türkiye ve Yunanistan’ın sınır kapısında trafiğin iki kat arttığını belirterek ortaklaşa tedbirler alarak kapasiteyi daha fazla arttırmak için adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın