Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Anayasa Değişikliğinde Israrcı: Fıtrata Aykırı Olmayacak

Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliği teklifine eklenecek aileyi koruma maddesine açıklık getirdi. Yeni teklifle fıtrata yönelik tehditlerin önüne geçileceğini savundu.
Erdoğan Anayasa Değişikliğinde Israrcı: Fıtrata Aykırı Olmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Gaziantep’te düzenlenen “Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda Buluşması” etkinliğine katıldı. Kadın girişimcilerin de katıldığı etkinlikte katılımcılarla konuştu.

Başörtüsü konusundaki Anayasa değişikliği teklifine yönelik değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Kadını hayatın her alanında desteklerken, aileyi de en güçlü şekilde ayakta tutup geliştirecek bir politika takip etmenin kararlılığı içindeyiz” dedi.

Yeni Anayasa teklifiyle kadınların giyim hürriyetini iyileştirmeye yönelik atılacak adıma ‘insan fıtratını’ da ekledi.

Teklifte aile kurumunu korumak gerekçesiyle eşcinsel birlikteliklere de düzenleme yapılacağına işaret etti.

Eşcinsel birlikteliklerin fıtratta olmadığını savundu. Medeni kanunla düzenlenen evlilik kurallarının Anayasa ile de garanti alınacağı mesajını vererek şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Teklifini vermeye hazırlandığımız son Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza ve insan fıtratına yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız.”

Başörtüsü Meselesini Gündeme Muhalefet Getirdi ama Biz Samimi Bulmadık

Başörtüsüne ilişkin yasal düzenlemeyi gündeme muhalefetin getirdiğini söyleyen Erdoğan, bu düzenlemeyi samimi bulmadıkları için anayasal düzenleme talep ettiklerini yineledi.

“Olayı da sadece başörtüsü olayı olmaktan çıkaralım” diyerek, aile kavramına da düzenleme getirmek istediklerini ancak muhalefetin bu durumdan endişe ettiğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve ekibinin söz konusu düzenleme için mecliste yapılacak oylamada vekillerin kabul oyu vermeleri için başta HDP olmak üzere partilerle görüştüğüne dikkat çekti.

İkna görüşmelerinde endişe etmeye gerek olmadığının partilere iletildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Kadın ile erkek arasındaki tüm çizgiler ortadan kaldırıldığında kadının kendine ve insanlığa kattığı zenginlikleri devam ettirmek nasıl mümkün olacak? Bunu halletmemiz lazım. Bu hakikatlerden hareketle kadını hayatın her alanında desteklerken aileyi de en güçlü şekilde ayakta tutup, geliştirecek bir politika takip etmenin kararlılığı içerisindeyiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın