Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Adıyaman’da Konuştu: Helallik İstiyoruz

Depremin etkilediği illerden biri olan Adıyaman’da konuşan Erdoğan, yapılan çalışmalarla ilgili detayları paylaştı. İşte detaylar;
Erdoğan Adıyaman’da Konuştu: Helallik İstiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da açıklamalarda bulunarak deprem süreciyle ilgili yaptıkları çalışmaları paylaştı. 10 bin artçı deprem yaşandığını, dünyada eşi ve benzeri görülmedik şekilde üst üste yaşanılan depremlerin Adıyaman’ı da etkilediğini söyledi.

“Helallik İstiyoruz”

22. güne girildiğini dile getiren Erdoğan “Maalesef ilk birkaç gün Adıyaman’da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Adıyaman’da 16 bine yakın konteyner kuracaklarını, herkese 15 bin lira taşınma yardımı yaptıklarını hatırlattı.

Adıyaman’da çoğu merkezde olmak üzere 6 bin 13 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

Depremin tamamında 553 bin 415 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun görüldüğünü aktaran Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle enkaz kaldırma işlemlerinin hızlandığını vurguladı.

Çadır kentlerde 4600 çadırda 14 bine yakın vatandaşın hayatını sürdürdüğünü, 44 binden vatandaşa da kendi evlerine yakın evlerde çadır dağıttıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kira Tutarı Artırıldı

Erdoğan, kira tutarını 2 bin liraya çıkardıklarını, hiçbir ayrım yapmaksızın 15 bin lira yardımda bulunduklarını anımsattı. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına 100 bin lira verdiklerini, ülke genelinde ödeme yapılan kişi sayısının 1 milyona yaklaştığını bildirdi.

Şubat ayı bitmeden inşası fiilen başlayan konut sayısının 14 bin 500’e ulaştığını aktaran Cumhurbaşkanı, Mart ve Nisan aylarından 324 bininin inşası safhasına geçmiş olacaklarını söyledi. Bu çerçevede Adıyaman’da Mart ayı içinde yapımına başlayacakları konut sayısının 30 bini bulacağını ifade etti.

Deprem bölgesi genelinde 75 bin 681, Adıyaman’da ise konutu ahırıyla 14 bin 400 köy evi yapacaklarını, hasar tespit çalışmaları bittiğinde bu rakamı daha da yükselteceklerini belirtti.

TOKİ Binaları

Cumhurbaşkanı, TOKİ binalarının depremden yüz akı ile çıktığını, bunun için yeni binaları da aynı sistem ile yapacaklarını kaydetti. Şehirleri ovalardan dağlara doğru taşıyacak bir yerleşim modeli geliştirdiklerini, zemin sıvılaşması olan bölgelerde kesinlikle yapılaşmaya izin vermeyeceklerini duyurdu.

Depremde zarar gören bölgelerde yem desteğinden telef olan hayvanların yerine yenilerinin teminine kadar her konuda çiftçilerin yanında olacaklarını vurgulayan Erdoğan, sarmalık kıyılmış tütünden alınan özel tüketim vergisini tütün cinsine göre farklılaştırmak için genel bir çalışmanın zaten yürütüldüğünü hatırlattı.

Ancak deprem nedeniyle OHAL bölgesindeki illerde faaliyet gösteren sarmalık kıyılmış tütün üreten kooperatifler için düzenleme yapmayı kararlaştırdıklarını belirtti. Kıyılmış tütün satışındaki yüzde 55 olan özel tüketim vergisi oranını yarıya indirdiklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.