Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: AB, Türkiye’yi Yıllardır Çeşitli Bahanelerle Oyalıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan dönüşü sonrasında gündeme dair önemli başlıkları ele aldı. İsrail-Filistin savaşı, 2024 Mart seçimleri ve AB-Türkiye ilişkisi gibi pek çok konu hakkında konuştu.
Erdoğan: AB, Türkiye’yi Yıllardır Çeşitli Bahanelerle Oyalıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti sonrası uçakta açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, gündeme dair konuları ele aldı.

Erdoğan’ın gündem maddelerinden biri İsrail-Filistin olurken, Hamas-El Fetih görüşmesi hakkında değerlendirmede bulundu.

Bu konuda Türkiye’nin yapacağı çok şey olduğunu dile getiren Erdoğan, El Fetih ile Hamas’ın barışık yaşamasının şart olduğunu belirtti.

“Hamas Terör Örgütü Değildir”

El Fetih ile Hamas’ın görüşmemesinin söz konusu olmadığını kaydetti. Hamas’ın terör örgütü olmadığını ve siyasi bir parti olduğunu defalarca söylediğini belirtti.

Erdoğan, Gazze’de inşa ve ihya çalışmalarının olacağını söyleyerek, “ İslam dünyasını, bunun için seferber etmemiz lazım.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşmeye değindi. Biden’a, ABD’nin İsrail’i canilikten vazgeçirmek ve Gazze’deki katliamı durdurmak gibi tarihi bir sorumluluğu olduğunu hatırlattığını aktardı. Tüm dünyanın beklediği o tavrı takınmaları çağrısında bulunduğunu söyledi.

İsrail’in sadece Filistinlileri, Gazze’yi değil insanlığı vurduğunu dile getirerek, “Tarih buna sessiz kalanları yargılayacak ve mahkum edecektir.” dedi.

“AB, Türkiye’yi Yıllardır Çeşitli Bahanelerle Oyalıyor”

Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkisine değinen Erdoğan, “Avrupa Birliği’nin, bundan sonra Türkiye’nin konumunu iyi değerlendirmesi lazım. Avrupa Birliği’ne katılmaya birçok üye ülkeden daha hazır durumda bulunan Türkiye’nin, yıllardır siyasi engellemeler nedeniyle kapıda bekletilmesi yanlıştır.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, Türkiye’nin gerek stratejik gerek ekonomik potansiyeli Avrupa Birliği’ne tam üyeliği çoktan elde etmiş olması gerektiğini söyledi. AB üyeliği konusunda Türkiye’nin yıllardır çeşitli bahanelerle oyalandığını söyledi.

“Macaristan ile İkili Ticaret Hacmini 6 Milyar Dolara Çıkarmak İstiyoruz”

Yakın bir zamanda Rusya Devlet Başkanı, Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştireceğini söyledi. Erdoğan, “’Ne yapıp edip Tahıl Koridoru’nu işletelim’ diyeceğiz. İnşallah ondan da olumlu cevaplar alarak yolumuza devam ederiz.” açıklamasında bulundu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a Togg hediye ettiğini söyleyen Erdoğan, onun da güzel bir at hediye ettiğini söyledi. İkili ticaret hacmini 6 milyar dolar hedefine ulaştırmak istediklerini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.