Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: 2023 Müjdelerle Dolu Bir Yıl Olacak

Savunma sanayii alanında Türkiye’nin geldiği pozisyonu değerlendiren Erdoğan, diğer tüm alanlar için de müjdelerin geleceği mesajını verdi.
Erdoğan: 2023 Müjdelerle Dolu Bir Yıl Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi’nde gerçekleştirilen Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Erdoğan, savunma sanayii sektöründe atılan adımları paylaştı.

Bu yılın müjdelerle dolu bir yıl olacağını düşünen Erdoğan, savunma sanayii alanında yeni müjdelerin verileceğini söyledi.

2023’ü tüm alanlar için dönüm noktası olarak tanımlayarak, “2023 yılı 7’den 70’e herkesi gururlandıracak çok mühim gelişmelerin yaşandığı müjdelerle dolu bir yıl olacak” şeklinde çıkış yaptı.

“Savunma Sanayii 4 Milyar 400 Milyon Dolarlık Rekor Seviyelere Ulaştı”

Gelecek günlerde fırtına obüslerinin sayısının yeni teslimatlarla birlikte toplamda 140’a çıkacağını söyleyen Erdoğan, “Bugünkü teslimat sonrasında işin aslını bildikleri halde ısrarla yalan söyleyenlerin milletimize olan özür borçlarını ifa etmeleri gerektiğine inanıyorum” dedi.

Savunma sektöründe faaliyet alanı bulabilen firma sayısında ciddi bir artış görüldüğünü vurgulayarak, “2002’de savunma sanayii sektöründe sadece 56 firma faaliyet gösterirken bugün bu sayı 2 bini aştı” ifadesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

“Savunma sanayiinde araştırma geliştirmeye ayrılan bütçenin yıllık 49 milyon dolardan, 1,5 milyar dolara yükseldiği günlere kavuştuk” diyerek, ihracatta gösterilen başarılara işaret etti.

20 yıl öncesinde Türkiye’nin savunma ihracatının 248 milyon dolar olduğunu, 2022 yılı itibarıyla ise bu rakamın 4 milyar 400 milyon dolarlık rekor seviyelere ulaştığını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.