Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan 12 Yılın Ardından Enerji Hedefiyle Irak’a Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın yapacağı Irak ziyareti, enerji alanındaki iş birliğinin daha fazla güçlenmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Detaylar haberde;
Erdoğan 12 Yılın Ardından Enerji Hedefiyle Irak’a Gidiyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Nisan’da Irak’a yapacağı ziyarette enerji başlığı altında önemli adımlar atmaya hazırlandığı açıklandı. 2012’de Başbakan olarak son ziyaretini gerçekleştirdiği Bağdat’a yapılacak ziyaretin, Türkiye-Irak enerji iş birliğini derinleştirmeyi amaçladığı kaydedildi.

Türkiye Ekonomi ve Strateji Araştırmalar Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, bölgedeki enerji potansiyelinin önemine dikkat çekerek, şu şekilde konuştu;

“Bölgenin yeniden huzura ve refaha kavuşabilmesinin yegane yolu gördüğümüz kadarıyla enerjidir. Enerjinin doğru kullanılması sayesinde istikrar sağlanacak ve bölge terörden temizlenecektir.”

Türkiye, enerji alanında merkez ülke olma hedefi doğrultusunda adımlarını sıklaştırıyor. TRT Haber bugün Türkiye’nin komşu ülkelerle olan iş birliklerini geliştirirken, Irak ile de yeni bir sayfa açmayı hedeflediğine işaret etti.

Son bir yılda yaşanan gelişmelerin ardından, Kerkük-Ceyhan Boru Hattı’nın yeniden hizmete alınması için çalışmalar hız kazandı. Irak merkezi hükümeti, petrol boru hattında yapılacak çalışmaları nisan ayı sonuna kadar tamamlamayı planlıyor.

GCM Yatırım Banner

Haberde, söz konusu hattın açılmasıyla birlikte günlük 350 bin varil petrolün Türkiye’ye transfer edilmesinin öngörüldüğü vurgulandı.

Akyener, Türkiye’nin enerjide merkez olma hedefine yönelik olarak, petrol alanında da önemli adımlar atıldığını belirtti. Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın yeniden aktive edilmesi ve kapasitesinin artırılmasıyla birlikte, Türkiye’nin petrolde merkez ülke konumuna daha da yaklaşacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.