Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’nın Yasaklama Haberi O Hisseleri Altüst Etti

EPDK’nın yeni bir düzenleme yaptığı ve akaryakıt istasyonlarına tek fiyat dönemini getirecek yasaklamanın yolda olduğu haberi o hisselere yaramadı.
EPDK’nın Yasaklama Haberi O Hisseleri Altüst Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Zam haberlerine konu olan akaryakıt fiyatlarının dengelenmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) devreye gireceği ve farklılaşmış fiyatlara son vermek amacıyla taslak hazırlandığı haberi üzerine gözler ilgili hisselere çevrildi.

Akaryakıt dağıtım sektöründe faaliyet gösteren OPET Petrolcülük A.Ş ile iş ortaklığı yürüten Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) ve ülke genelinde toplam 7 adet akaryakıt terminali bulunan Shell & Turcas Petrol A.Ş. ile ilintili olan Turcas Petrol A.Ş. hisselerine dikkat çekildi.

Yapı Kredi Yatırım’ın bugünün tarihi ile paylaştığı günlük bültende, iki hissede hareketler yakın takibe alındı.

Akaryakıt istasyonlarında, “Power, ultra force, fuelsave, VPro, VMax” ibareleriyle daha yüksek ve farklı fiyattan yapılan benzin ve motorin satışlarının 30 Nisan 2024 tarihinden itibaren yapılamayacak olması primli satışları sekteye uğratacağından TÜPRAŞ ve Turcas’ın gelir kaleminde düşüş beklentisi gündeme geldi.

Artık istasyonlarda benzin, dizel ve LPG dışında farklı isimlerde yakıt türü satışının yapılmasının yasak olması ve tek fiyat uygulamasının getirilmesi iki isim için olumsuz algılansa da Yapı Kredi Yatırım, hisselerde hareketi nötr olarak yorumladı.

GCM Yatırım Banner

Bültende, “Ana ürün ve söz konusu türev ürünlerin arasındaki fiyat farkı ortalama yüzde 1’in altında olduğundan haberi Tüpraş (Opet’ten dolayı) ve Turcas (Shell-Turcas’tan dolayı) için nötr olarak değerlendiriyoruz” denildi.

Yapı Kredi Yatırım raporunda hisselerde nötr hareket beklense de TRCAS ve TUPRS kodlu hisselerde eğilim aşağı yönlü oldu. Güne 25,38 liradan başlangıç yapan TRCAS, TSİ 11.30 itibarıyla yüzde 2’ye giden düşüşüyle 24,96 TL’den işlem gördü.

Güne 173 liranın üzerinde başlayan ve hafta boyunca yüzde 4’e yakın yükseliş kaydeden TUPRS ise yasaklama haberinin geldiği günde düşüşe geçerek yazım anında yüzde 1’lik gerilemeyle 172 liradan kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın