Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’nın Destekleme Bedeli Kararı Resmi Gazete’de

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 1 Nisan’dan itibaren uygulanacak destekleme bedelinin belirlenmesinde kullanılacak azami uzlaştırma fiyatlarını açıkladı.
EPDK’nın Destekleme Bedeli Kararı Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 30.03.2023 tarihli toplantısında alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Kaynak Bazında Destekleme Bedelinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına ilişkin Usul ve Esasların 4’üncü maddesinin 1’inci ve ikinci fıkraları kapsamında, 1 Nisan tarihinden itibaren 6 ay süreyle, tüketiciyi ve/veya maliyeti yüksek üretimi desteklemek amacıyla destekleme bedeli uygulanacak.

Destekleme bedeli borç tutarlarına ilişkin olarak Usul ve Esasların 8’inci maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde hesaplanacak ve piyasa işletmecisine sunmakla yükümlü oldukları teminat tutarlarının 30 Eylül tarihine kadar yüzde 50 oranındaki kısmını sunacak.

Destekleme bedelinin belirlenmesinde kullanılacak olan azami uzlaştırma fiyatı başlangıç değeri (TL/MWh) yerli ve ithal kömürlerde 1.800 TL, doğalgaz, fuel oil, nafta, LPG ve motorinde 2.550 TL, diğer kaynaklarda ise 1.700 TL olarak belirlendi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

EPDK, serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını da 1 Nisan’dan itibaren megavatsaat başına 2 bin 600 lira olarak belirledi.

İlaveten Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından uygulanacak aktif elektrik enerjisi toptan satışında, dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji kapsamında yapılan satışların kilovatsaat başına 50,00 kuruş olarak uygulanmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner

2023 Nisan-Aralık döneminde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetinin megavatsaat başına 9,52 lira ile 118,05 lira arasında değişeceği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.