Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Fatih Altaylı’ya Hak ve Had Bildirisi

EPDK, lisanssız elektrik üretimi için yeni düzenlemeyi eleştirenlere yönelik gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
EPDK’dan Fatih Altaylı’ya Hak ve Had Bildirisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bugün haberturk.com yazarı Fatih Altaylı tarafından kaleme alınan yazı ile ilgili basın açıklaması yayımladı. Yazının, “mesnetsiz ve kulaktan dolma bilgilerle doğrudan kurumu hedef aldığı” iddia edildi.

EPDK gazeteciliğin temel ilkesinden bahsederek, herhangi bir iddiada tek taraflı haber ya da yorum yapılmaması ve konuyla ilgili tüm tarafların görüşlerine başvurulması gerektiğini belirtti.

Fatih Altaylı’nın iddiaları ile ilgili kurumda tek bir yetkili ile görüşmediği söylenerek, yazılan yazının tek taraflı ve yanlışlarla dolu olduğu bildirildi.

Açıklamada, “Gerek EPDK’nın gerekse Türk yargısının yerli ve milli kimliğini sorgulamak ise Fatih Altaylı’nın ne hakkıdır ne de haddidir.” ifadeleri yer aldı.

EPDK’nın lisanssız elektrik üretiminde temel amacının, kolay yoldan elektrik üretip bunu devlete satarak kolay yoldan kazanç kapısı haline getirmek olmadığı söylendi. Yazıda belirtilen yönetmeliğin aniden alınmış bir karar olmadığı ve bu konuda bir prensip değişikliğinin de bulunmadığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Lisanssız Elektrik Üretiminin Amacı

Yönetmeliğin nihai amacının tüketilen enerjinin yerinde üretilmesi ve şebekeye olan ihtiyacın en aza indirilmesi ile lisanssız üretimin esasen tüketime özgüleşmiş üretim haline gelmesi olduğu belirtilerek EPDK şöyle ekledi:

“Unutulmamalıdır ki verilmiş bir hakkın kötüye kullanılmasını hiçbir hukuki düzen korumaz. Bu düzenlemeden etkilenen ve gerçek tüketimi olmadığını tespit ettiğimiz kurulu güç ise yaklaşık 390 MW’dir. Bu tip tesislerin üretim karşılığı ise sadece yüzde 0,2’dir.”

Yerlilik ve Millilik Algısı ile Şirin Gözükmeye Çalışılmamalı

EPDK açıklamasında, sınırsız elektrik üretip devlete satarız mantığının lisanssız elektrik üretiminin doğasına ters ve tüketiciler için mali yük anlamına geldiğinin altı çizildi. Bu durumu hiç kimsenin sözde “yerlilik ve millilik” algısı ile kamuoyuna kendisini şirin göstermeye çalışmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Elektrik üretmek isteyen yatırımcılara EPDK’nın kapısının sonuna kadar açık olduğu iletilerek, lisansını alan her yatırımcının dilediği kaynaktan elektrik üreterek hem kendisine hem de ülkeye katkı sağlayabileceği eklendi.

Dünyada artan hammadde fiyatlarının ülkedeki enerji fiyatlarına doğrudan etkisi olduğu açıklamada yer aldı.

EPDK tarafından, yerli kaynaklardan üretilen elektriğin piyasa fiyatlarında düşüşe etki yapması beklenirken fırsatçılık sebebi ile piyasa fiyatlarını daha da yükseltmesine ve tüketicilerin faturasına yansımasına izin verilmeyeceği kaydedildi.

EPDK: Yapıcı Her Türlü Eleştiriye Açığız

Yerlilik ve milliliğin sadece elektrik üretirken ve bu yolla para kazanırken olmadığını, üretilen elektriği halkın hizmetine sunarken de akla gelen bir ilke olması gerektiği belirtildi.

EPDK’nın arkasında hangi medya gücü olursa olsun maliyet artışı gerekçe gösterilerek yapılacak fırsatçılığa göz yummayacağına işaret edildi.

Fatih Altaylı’nın, “İthal enerji ödüllendiriyor, yerli enerji üreten cezalandırılıyor.” iddiasını yalanlayan EPDK, yerli ve milli kaynaklardan elektrik üretenlere “kapasite mekanizması” ile ödenen destekleri kanıt olarak gösterdi.

EPDK açıklamasında, “Düzenlemelerimiz hakaretten uzak, yapıcı her türlü eleştiriye sonuna kadar açıktır. Ama daha önce de ifade ettiğimiz gibi şahsi menfaat peşinde koşanların, lobicilik faaliyetleri ile kurumumuza zarar vermeye çalışanların her türlü gayretine rağmen EPDK, Türkiye’nin arz güvenliğini akamete uğratacak ve tüketicilerimize mali yük getirecek hiçbir fırsatçılığa müsaade etmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.