Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Elektrikli Araç Şarj İstasyonları için Açıklama Geldi

Togg’un satışlarının başlamasıyla birlikte şarj noktalarındaki duruma ilişkin güncel bilgi geldi. EPDK Başkanı, istasyonlar için alınan kararları açıkladı.
EPDK’dan Elektrikli Araç Şarj İstasyonları için Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin ilk elektrikli yerli aracı Togg’un yollara çıkmasının ardından araçların şarj istasyonlarının ülke çapındaki potansiyeline ilişkin beklenen açıklama Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) geldi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’de ticari olarak hizmet veren 4 bin 498 elektrikli araç şarj noktasının olduğunu söyleyerek, yeni şirketlerin de istasyonların sayısını artırmak için lisanslandırıldığını açıkladı.

Yılmaz, “124 şirket, Türkiye genelinde şarj istasyonu kurmak için lisans aldı. Altyapımız tamam” diye ifadede bulundu.

Ayrıca yapılan son düzenlemelerle birlikte dünyada ilk kez “şarj ağı işletmeci” tanımının mevzuat kapsamına dahil edildiğini söyledi.

Böylece hem yasal altyapının kurulduğunu hem de ilgili tüzel kişilerin lisanslandırıldığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

EPDK Başkanı, “Bütün elektrikli araç sahipleri, şarj ağı işletmeci lisansı sahibi tüzel kişilerin, otoparklar, AVM’ler, benzin istasyonları gibi birçok noktada kuracakları istasyonlarla oluşturacakları şarj ağlarından bu hizmeti alma imkanına kavuştu” diye ekledi.

Lisans sahibi şirketlerin, şarj istasyonlarında tüm elektrikli araç modellerine hizmet sunabileceğini ve fiyatlandırmaların birim enerji bedeli üzerinden belirleyeceğini kaydetti.

Mobil Şarj Uygulaması Devrede

Elektrikli araçlara sunulacak şarj hizmetinin bulunduğu konuma ilişkin güncel bilgi verecek mobil destek uygulaması geliştirildiğini paylaşan Yılmaz, “Serbest Erişim Platformu-Şarj@TR uygulamasıyla EPDK’den şarj ağı işletmeci lisansı alan şirketlerin halka açık tüm şarj istasyonları görüntülenebilir” dedi.

Navigasyon bağlantısı üzerinden tercih edilen istasyona ilişkin soket ve rezervasyon ile müsaitlik durumuna dair bilgilendirmelerin uygulama üzerinden kullanıcılara sunulabileceğini belirterek şöyle konuştu:

“İstasyon seçiminden sonra şarj istasyonu bazında ödeme yöntemleri ile ilgili hizmet detayları, soket seçiminden sonra ise şarj hizmetine ilişkin güncel fiyat ve soket gücü bilgileri kullanıcıya sunulmaktadır. Ayrıca uygulamadaki filtreleme özelliğiyle şirketlere ait şarj istasyonları veya istasyonlara ait soketlerin tip ve güçleri görüntülenebilmektedir. Bunlara ek olarak sıkça sorulan sorular, telefon ve mesaj ile öneri veya sorun bildirme ve duyurular için takip seçenekleri uygulama içinde yer almaktadır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.