Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan “Elektriğe Çökme Vergisi” İfadesi için Yalanlama Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurum hakkındaki iddialarına yanıt verdi. EPDK'nın ithamlara yönelik cevabı haberde;
EPDK’dan “Elektriğe Çökme Vergisi” İfadesi için Yalanlama Geldi
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bugün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmesine ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun düzenlemeye yönelik kullandığı “elektriğe çökme vergisi“ ifadesini işaret eden kurum, bunun haksız bir itham olduğunu ve gerçekle ilgisi olmadığını belirtti.

Lisanssız elektrik üretim uygulamasının asıl hedefinin tüketilen enerjinin üretilmesi olduğunu ve yöntemin kurallarının belli olduğunu aktardı.

Bu yolla sağlanan faydanın herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil bütün tüketicilere yansıtılacağını bildiren kurum Kılıçdaroğlu’nu yalanladı.

“Yatırımdan Ötürü Yatırımcı Cezalandırılmaz”

Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesi için yöntem ve kuralların belli olduğunu paylaştı. Lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilir.

GCM Yatırım Banner

EPDK’nın açıklamasında, Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemenin hedef olduğu yer aldı.

Bu alanda yatırım yapanların önünü açmak için pek çok uygulamanın barındırıldığı görüleceğini vurgulayan EPDK, hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye kurumun çökmeyeceğini kaydetti.

Kurum, yatırımından ötürü yatırımcının cezalandırmadıkların ekledi. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine müsaade edilmeyecek.

Böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de Kurum olarak engel olunacağı ve düzenlemeyle ilgili bütün muhatapların en doğru şekilde bilgilendirmeye devam edileceğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.