Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPDK’dan “Elektriğe Çökme Vergisi” İfadesi için Yalanlama Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurum hakkındaki iddialarına yanıt verdi. EPDK'nın ithamlara yönelik cevabı haberde;
EPDK’dan “Elektriğe Çökme Vergisi” İfadesi için Yalanlama Geldi
Yorum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bugün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmesine ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun düzenlemeye yönelik kullandığı “elektriğe çökme vergisi“ ifadesini işaret eden kurum, bunun haksız bir itham olduğunu ve gerçekle ilgisi olmadığını belirtti.

Lisanssız elektrik üretim uygulamasının asıl hedefinin tüketilen enerjinin üretilmesi olduğunu ve yöntemin kurallarının belli olduğunu aktardı.

Bu yolla sağlanan faydanın herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil bütün tüketicilere yansıtılacağını bildiren kurum Kılıçdaroğlu’nu yalanladı.

“Yatırımdan Ötürü Yatırımcı Cezalandırılmaz”

Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesi için yöntem ve kuralların belli olduğunu paylaştı. Lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilir.

EPDK’nın açıklamasında, Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemenin hedef olduğu yer aldı.

Bu alanda yatırım yapanların önünü açmak için pek çok uygulamanın barındırıldığı görüleceğini vurgulayan EPDK, hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye kurumun çökmeyeceğini kaydetti.

Kurum, yatırımından ötürü yatırımcının cezalandırmadıkların ekledi. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine müsaade edilmeyecek.

Böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de Kurum olarak engel olunacağı ve düzenlemeyle ilgili bütün muhatapların en doğru şekilde bilgilendirmeye devam edileceğine dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu