Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Doğal Gaz Kararı! Resmi Gazete’de Yayımlandı

EPDK doğal gaz tarife yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Kurumun konuya yönelik kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar haberde...
EPDK’dan Doğal Gaz Kararı! Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından “Doğal Gaz Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre iletim ve sevkiyat kontrol tarifeleri; üretilen ve ithal edilen doğal gazın nakli için iletim şebekesinden yararlanan eşit taraflar arasında ayrım gözetmeksizin uygulanacak.

Ayrıca Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ŞİD kapsamında tanımlanan iletim bedeli ile üretilen, ithal ve ihraç edilen doğal gazın sevkiyat kontrolüne ilişkin bedeller ile tarifelerin uygulanmasına ilişkin hüküm ve şartlardan oluşacak.

EPDK’nın, transit iletim tarifelerini ve ihracata ilişkin iletim tarifelerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görüşünü alarak yurt içi iletim tarifelerinden farklı usul ve esaslara göre tespit etme yetkisine sahip olduğu aktarıldı.

Söz konusu yönetmeliğin yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın