Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPDK’dan BOTAŞ’a Onay! Resmi Gazete’de Yayımlandı

EPDK, BOTAŞ'ın 2023 doğal gaz iletim şebekesi yatırım tutarını onayladı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar haberde...
EPDK’dan BOTAŞ’a Onay! Resmi Gazete’de Yayımlandı
Yorum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş’ye (BOTAŞ) yönelik yeni bir karar aldı. Söz konusu karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre EPDK, BOTAŞ’ın transit doğal gaz iletim dahil 2023 yılı Doğal Gaz İletim Şebekesi Yatırım Programı kapsamında iletim şebekesi yatırım tutarını 6 milyar 455 milyon 385 bin lira olarak onayladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, BOTAŞ’ın 2023 yılı içerisinde, proje bazında tahsis edilen yatırım projeleri tavanlarını geçemeyeceği ve programda yer almayan herhangi bir proje için harcama yapamayacağı belirtildi. Proje ödeneklerinin yatırım ile ilgili olmayan amaçlar için kullanılamayacağı aktarıldı.

BOTAŞ tarafından uygulanacak olan 2023 yılı ulusal iletim şebekesi yatırım programında yapılacak her türlü değişikliğin kurul onayına tabi olduğu bildirildi.

Kurul tarafından onaylanan 2023 yılı ulusal iletim şebekesi yatırım programı gelişimi 1 Ocak- 30 Haziran, 1 Temmu-31 Aralık dönemlerini kapsayacak şekilde dönem sonlarını takip eden en geç 30 (otuz) gün içinde EPDK’ya bildirecek.

Kurul tarafından alınan bir diğer karar ise BOTAŞ’a ait Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi ve Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin 2023 için bütünleşik gelir tavanı 9 milyar 52 milyon 628 bin 761 lira olarak belirlenmesi oldu.

2023 depolama yılında geçerli olacak depolama bedelleri üst sınırları belirlendi. Buna göre metreküp başına kapasite bedeli 1,566590 lira olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu