Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK, Enerjide Acele Kamulaştırma Yapacak

Karaman ve Mersin'de rüzgar enerjisi santralindeki bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilişkin karar yürürlüğe girdi. İşte detaylar;
EPDK, Enerjide Acele Kamulaştırma Yapacak
HABER GİRİŞ

Enerjide acil kamulaştırmaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar, Karaman ve Mersin’de tesis edilecek olan rüzgar enerjisi santrali (RES) elektrik üretim tesisi için bazı taşınmazları acele kamulaştırmayı kapsıyor.

Karaman ve Mersin’de tesis edilecek olan Akyel-1 RES elektrik üretim tesisi için gerekli bazı taşınmazların, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27. maddesi gereğince karar verildiği paylaşıldı.

Acele kamulaştırma, bazı olağanüstü şartların varlığı halinde idarenin olağan kamulaştırma işleminde yapması ve beklemesi gereken bazı süreçleri sonraya bırakması anlamına geliyor. Söz konusu durum kişilere ait taşınmazlara derhal el konulmasına olanak sağlar ve olağan kamulaştırmanın dışında istisnadır.

TTK, Taşınmazların İdaresine İlişkin Yönetmelikte Değişikliği

Ayrıca bugün Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK), “Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğüne Ait Taşınmazların İdaresine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Şimdi Kayıt Olun

Yayımlanan yönetmelik değişikliğinde TTK Genel Müdürlüğü’ne Ait Taşınmazların İdaresine İlişkin Yönetmeliğin 71 inci maddesinin ikinci fıkrasına ekleme yapıldığı belirtildi.

Eklemenin ise “İşgalin şekli, taşınmazın konumu ve taşınmazdan elde edilen gelir gibi unsurlar itibarıyla asgari ecrimisil tutarı, emlak vergi değerinin yüzde üçünden az olmamak üzere Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanacak rapor doğrultusunda Yönetim Kurulunca belirlenir.” olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.