Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPDK Depolamalı Rüzgar ve Güneş Enerjisi için İlk Önlisansları Verdi

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi alanında ilk önlisansların verildiğini açıkladı. Ayrıntılar geliyor...
EPDK Depolamalı Rüzgar ve Güneş Enerjisi için İlk Önlisansları Verdi
Yorum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin kurulması için rekor sayıda başvuru geldiğini söyledi. Yılmaz yapılan incelemelerin ardından ilk önlisansların verildiğini belirtti.

EPDK Başkanı Yılmaz, kurul olarak 12 adet ve toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Güneş Enerji Santrali (GES) için önlisans verilmesine karar verildiğini söyledi.

Yılmaz böylece 1,5 milyar dolarlık yatırımın hayata geçirileceğini ifade etti. Kurulacak depolama tesisleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanılacağını ve bu sayede Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının da azaltılacağını belirtti.

Yerli Batarya Gelişimi Etkilenecek

Bu yatırımlarla birlikte rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminin yanı sıra batarya teknolojilerinin gelişiminde de büyük bir ivme yakalanacağını ifade etti. Yerli batarya teknolojilerinin gelişiminin, elektrikli araç sektörünün gelişimini de etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Yılmaz, henüz işin başında olduklarını belirterek rakamın gelecek haftalarda katlanarak artacağını söyledi. Mevcut kapasite dikkate alındığında 40-45 milyar dolar düzeyinde bir yatırımın önümüzdeki süreçte sahaya yansıyacağını vurguladı.

19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından EPDK, depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı.

RES ve GES kapsamında EPDK’ye 4 bin 369 adet ve toplamda 221 bin megavat kurulu gücünde başvuru yapıldı. Bu başvuruların 113 bin 500 megavatı depolamalı RES başvurusu, 107 bin 500 megavatı ise depolamalı GES başvurusu olarak gerçekleşti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu